Vene võimud vahistasid Roskosmose juhi nõuniku spionaažikahtluse tõttu

{{1594109280000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / TASS

Vene võimud pidasid Moskvas kinni Vene kosmoseagentuuri Roskosmos juhi Dmitri Rogozini nõuniku, endise ajakirjaniku Ivan Safronovi, kellele esitati süüdistus riigireetmises.

"Praegu viiakse läbi uurimistoiminguid. Roskosmos teeb uurimisorganitega igakülgset koostööd," öeldakse ettevõtte pressiteenistuse teates.

Kinnipidamine ei ole seotud Safronovi praeguse tööga Roskosmoses, lisas pressiteenistus.

Safronovi kinnipidamisest esimestena teatanud Venemaa sotsiaalmeedias väideti, et Safronovit süüdistati just Roskosmosest salajaste andmete lekitamises.

Safronov on enne Rogozini nõunikuks asumist töötanud ajalehtedes Kommersant ja Vedomosti.

Safronov sai Roskomose peadirektori nõunikuks infopoliitika alal tänavu mai keskel. Enne seda töötas ta ajalehes Vedomosti ning varasemalt Kommersandis. Ajalehest Kommersant vallandati Safronov ja lehe poliitikatoimetuse juhataja asetäitja Maksim Ivanov eelmise aasta mais selle eest, et nad avaldasid artikli Venemaa föderatsiooninõukogu esimehe Valentina Matvijenko peatsest tagandamisest. Protestiks selle vastu lahkus lehest 11 poliitikatoimetuse ajakirjanikku. Matvijenko on siiani Vene parlamendi ülemkoja juht.

Safronov on endise tuntud ajakirjaniku, Kommersandi sõjalise vaatleja Ivan Safronovi poeg, kes suri 2007. aastal. Noorem Safronov on oma töös spetsialiseerunud sõjalis-tehnilise koostöö ja kosmoseproketide teemadele.

FSB: Safronov andis riigisaladusi üle ühe NATO riigi eriteenistusele

Venemaa Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) teatel süüdistatakse Safronovit riigireetmises, ta olevat edastanud riigisaladusi puudutavat teavet ühe NATO riigi luurele. Informatsioon käis sõjalis-tehnilise koostöö ning Venemaa kaitset ja julgeoleku kohta. FSB teatel algatati ajakirjaniku suhtes kriminaalasi riigireetmise paragrahvi alusel.

Interfaxiga vestelnud informeeritud allikas pidas Safronovi vahistamise põhjuseks tema ajakirjanduslikku tööd. Ka teine anonüümsust palunud allikas seostas vahistamist Safronovi ajakirjandusliku tööga ning märkis, et ajakirjanik kutsuti rohkem kui aasta tagasi FSB-sse vestlusele, kuid siis ei olevat olnud juttu kriminaalasjast.

Kommersanti välja andva kirjastuse juht Vladimir Želonkin ütles, et enne Safronovi vahistamist lehes mingeid uurimistoiminguid ei tehtud ning võimuorganid ajakirjaniku tööst toimetuses ei huvitunud.

Safronov vallandati Kommersandist eelmise aasta 20. mail. Sama aasta 3. juunil sai teatavaks, et lehe suhtes koostati protokoll seoses riigisaladuse või muu eriliselt kaitstud info avaldamise eest. Väljaanne Forbes avastas 4. juunil, et Kommersandi veebiküljel märtsis avaldatud Safronovi artikkel hävitajate Su-35 tarnimisest Egiptusele on kadunud. Allikas Kommersandist ütles Interfaxile, et artikkel eemaldati, kuna selles olnud info ei vastanud tõele.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: