X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Moskvas: palgasõdurite eelnõu lähiajal vastu ei võeta

Kalashnikovi automaat Venemaa sõjaväeõppusel, arhiivifoto.
Kalashnikovi automaat Venemaa sõjaväeõppusel, arhiivifoto. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Süürias ei sõdi üksnes Vene regulaarväed, vaid ka palgasõdurite üksused, millest kuulsaim on oma juhi järgi nime saanud Wagneri üksus. Viimasel ajal on nad taas kord tähelepanu pälvinud sellega, et väidetavalt sai suur hulk neist surma üle-eelmisel nädalal Süürias aset leidnud USA õhurünnakus.

Venemaa vabatahtlikud või siis pigem palgasõdurid ei taha sattuda Süürias kaamera ette. Ametlikult neid seal ei ole, nentis "Aktuaalne kaamera".

"Pole kahtlust, et Vene armee peab arvestama Süürias palgasõdurite kohalolekuga ning hoidma ennast kursis sellega, millega need palgasõdurid tegelevad," kommenteeris ajalehe Kommersant erikorrespondent Ivan Safronov.

Naftatehase ülevõtmise käsku ei andnud aga väidetavalt Vene kindralid. Kellele siis alluvad venelastest moodustatud erasõjaväekompaniid, mis sõdivad Süüria presidendi Bashar al-Assadi poolel?

"Kes maksab, sellele alluvadki. Siin oli tõenäoliselt tegemist Süüria nö ärimeestega, kellel oli vaja naftatehas kätte saada," arvas Safronov.

Oluliseks detailina on esile kerkinud see, et Vene kindralid ei teavitanud oma USA kolleege, et Deir Ezzoris toimuvast operatsioonist võtavad osa ka venelased - kuigi vastav sidekanal on neil olemas.

"Kui Vene armee oleks võtnud ameeriklastega ühendust ja öelnud, et operatsioonis osalevad Venemaalt tulnud palgasõdurid, oleks see tähendanud, et Vene armee võtab nad oma tiiva alla ja vastutab ka nende tegevuse eest. See oleks aga vastuolus Venemaa poliitiliste huvidega. Lisaks sellele on palgasõdurina töötamine Venemaa seaduste järgi kriminaalkorras karistatav," selgitas Kommersant.

See juhtum ja ka mõned varasemad juhtumid on pannud Venemaal rahvasaadikud mõtlema palgasõdurite legaliseerimisele. Vastav seaduseelnõu on juba riigiduumas, kuid vaevalt see lähiajal vastu võetakse.

"Sel juhul vastutaks riik nende inimeste eest ning palgasõduritele tuleks anda ka sotsiaalsed garantiid. Hetkel on aga sellele vastu kõik peale palgasõdureid vahendavate ettevõtete," lausus Poliitilise Analüüsi keskuse juhtivekspert Mihhail Zahharov.

"Ma suhtun erasõjavõekompaniidesse negatiivselt, see on minu isiklik arvamus. Mina olen elukutseline sõjaväelane. Võib-olla olen ma ajast maha jäänud, kuid ma ei saa aru, mis mõte on palgasõduritel," sõnas omakorda kaitseministeeriumi ühiskondliku nõukoja aseesimees Aleksandr Kanšin.

Andmed selle kohta, kui palju Wagneri palgasõdureid Süürias hukkus, on erinevad. Venemaa välisministeerium räägib viiest kodanikust, meedias levivad aga numbrid viiekümnest kolmesajani. Kaitseministeeriumist öeldi vaid, et Venemaa tegevväelased 7. veebruaril kannatada ei saanud.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: