Ministeerium teeb esmakordselt järelevalvet lasteaiakohata jäämise tõttu

Liivakast lasteaias.
Liivakast lasteaias. Autor/allikas: Pixabay

Ühe pere mure päädis haridus- ja teadusministeeriumi (HTM) järelevalve algatamisega Rae valla lasteaiakohtade kättesaadavuse üle.

Haridus- ja teadusministeeriumi andmetel on tegemist esmakordse sellelaadse juhtumiga. Ministeeriumi kommunikatsiooniosakonna nõunik Jelena Zemskova sõnul on viimase kahe aasta jooksul ministeeriumi poole pöördunud kümne lapse vanemad, kuid enamik juhtumeid lahendati koostöös omavalitsustega.

"Juhul kui lapsevanematel on mure oma lastele lastaiakoha saamisega, pöörduvad nad eelkõige kohaliku omavalitsuse poole. Haridusministeeriumini jõuab info probleemidest reeglina alles siis, kui kohaliku omavalitsusega ei õnnestunud mõlemat poolt rahuldavat lahendust leida," selgitas ta ERR-ile.

Miks vald ja pere omavahel kokkuleppele ei jõudnud, ei saa Zemskova perekonna privaatsuse huvides avaldada.

HTM-ist öeldi ERR-ile, et juhul kui on probleeme õppe- ja kasvatustegevuse õiguspärasusega, saab haridusministeerium kohaliku omavalitsuse suhtes algatada järelevalve ja vajadusel teha ettekirjutuse.

Rae valla abivallavanema Jens Vendeli sõnul kasvab valla elanike arv aastas ligikaudu tuhande inimese võrra. Abivallavanem Priit Põldmäe lisas, et nõudlusega kohandumiseks on viimase viie aasta jooksul ehitatud neli uut lasteaeda. Lisaks valmib tuleva õppeaasta alguseks üks hoone Assakul ning lähiajal ka Järvekülas.

Valla andmetel on 2020./2021. õppeaastal 12 lasteaias kohti kokku maksimaalselt 2070 lapsele, millest tänase seisuga on täidetud 1820 kohta. Vendeli hinnangul võiks uute haridusasutuste rajamine sellega piirduda, kuna rahvaarvu kasv ei ole lõputu. Alternatiivse lahendusena näeb ta hoiutoetusi.

Valla lasteaedade kodulehel on välja toodud erinevad võimalused toetusteks juhul, kui laps on saanud pooleteise aastaseks ning vallal ei ole lasteaiakohta pakkuda. Põldmäe hinnangul kasutatakse neid võimalusi hea meelega.

Rae valla kommunikatsioonijuhi sõnul toetati möödunud õppeaastal 140 eralasteaias käiva lapse vanemaid 339 euroga kuus ning 256 eralastehoius käiva lapse vanemaid 350 euroga kuus. Koduse mudilase toetust 150 eurot kuus maksti 273 lapse eest.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: