Turule on jõudnud sigarettide mentoolikeelust mööda hiiliv lahendus

Sigarettide maitsestamiseks kasutatav maitsekaart.
Sigarettide maitsestamiseks kasutatav maitsekaart. Autor/allikas: ERR

Maikuust kadusid Euroopa Liidus müügilt mentoolimaitselised sigaretid, sellegipoolest võivad sigaretid reaalsuses jätkuvalt sisaldada vähesel määral mentooli. Kiiremad ettevõtjad on aga juba turule toonud uudsed vahendid sigarettide maitsestamiseks.

Euroopa Komisjon langetas 2016. aastal otsuse keelustada tubakast eristuva maitsega sigaretid, millest suurim tootegrupp on mentoolisuitsud. Keelu peamiseks põhjuseks oli nende aina kasvav populaarsus noorte seas, ühtlasi peavad suitsetajad neid tervislikumaks, mis ei vasta tõele.

Tarbijatele pakutakse kauplustes asendustooteid, mis küll ei maitse enam nagu mentool, kuid mentoolisigaretiga harjunud suitsetajatele meenutavad harjumuspärast maitset.

Euroopa Komisjoni andmete kohaselt tõusis mentoolisigarettide turuosa enne nende keelustamist pea iga-aastaselt. Kui 2000. aastal eelistasid suitsetajatest vaid 3,4 protsenti mentoolisigarette, siis 2012. aastaks oli tarbijate protsent kasvanud kõikidest suitsetajatest viie protsendini.

Selgub, et sigarettides pole aga keelatud mentool ise, vaid niinimetatud "tubakast erinev maitse", ning mitmed sigaretid sisaldavad jätkuvalt mentooli. Tõsi küll, palju väiksemas mahus kui varasemalt. Maitse võib sigareti kaubamärkide vahel erineda, kuna see võimaldab toodete üksteisest eristamist. 

"Keelatud on tubakast eristuva maitsega tooted, mentool kui koostisaine ei ole tubakatoodetes keelatud. Määramaks kas tubakatootel on tubakast eristuv maitse, on olemas eraldi metoodika," rääkis sotsiaalministeeriumi keskkonnatervise ja kemikaaliohutuse juht Aive Telling ERR-ile. Tellingi sõnul määrab seda kas liikmesriikide taotluse korral või omal algatusel Euroopa Komisjon.

Eestis müüdavaid Cameli, Winstoni ja LD kaubamärgi sigarette tootev JTI ehk Japanese Tobacco International kinnitas, et mõned Eestis müüdavad sigaretid sisaldavad väga madalal hulgal mentooli, mille maitse tavalisest tubakamaitsest üle ei käi.

Tubakaseadus keelab muud lahendused tubaka maitsestamiseks

Kui mujal maailmas on proovitud seadusest mööda hiilida näiteks mentoolikapslit sisaldavate lisafiltrite või paberitega, siis nende müük Eestis lubatud ei ole.

Tubakaseadus keelab nii valmis sigarettide kui ise keeratava suitsetamistubaka koostisosad – filtrid, paberid, pakendid ja kapslid – mis sisaldavad maitse- või lõhnaaineid. Seaduse kohaselt on keelatud mis tahes tehnilise lahenduse kasutamine, mis võimaldab muuta tubakatoote maitset või lõhna või suitsu intensiivsust.

20. mail jõustunud piirang keelas Euroopa Liidus ka vähem kui 20 sigaretiga pakid ning tavapärasest eristuva kujuga pakendid, nagu mõningatel peenikestel sigarettidel. Üle Euroopa on noorte seas olnud populaarsed 10 sigaretti sisaldavad pakendid, kuna neid müüakse reeglina odavamalt ning seega on need noortele kättesaadavamad.

Euroopa Komisjon ootab eelnimetatud muudatustest tulenevalt inimeste ravikulude osas aastas kaheprotsedilist ehk 506 miljoni euro suurust langust. Ühtlasi ootab komisjon, et sellega säästekse iga-aastaselt ligi 165 miljonit eurot produktiivsuse kaos, nagu näiteks suitsetamisest põhjustatud haigustest tulenevalt haiguslehtede hüvitamise pealt.

Maitsepiirangust on vabastatud teised tubakatooted nagu sigarid, sigarillod ning tubakavabad tooted. Seejuures jätkavad ka Eesti kauplused mentoolikapsliga sigarillode müüki, mida ka soovitatakse tarbijatele, kes küsivad asendustooteid.

Uued maitsestamislahendused väldivad seost tubakaga

Keeldudest olenemata leiavad ettevõtjad turul tekkinud vabale kohale loomingulisi lahendusi. Kuna seadus keelab igasuguse lahenduse tubakatoodete maitsestamiseks, tulid mai alguses müügile niinimetatud maitsekaardid ehk papist ribad, mis eritavad suitsupakki lisades sigarettidele maitset.

Eestis müüdava Soome kaubamärgi Frizc maitsekaartide koduleheküljel puuduvad igasugused viited tubaka maitsestamisele, küll aga on kaardid suitsupakki täpselt sobituva suurusega ja tubakatoodete müüjad oskavad neid sigarettide ostjatele soovitada. 

Sellegipoolest pole need ametlikult mõeldud tubakatoodete maitsestamiseks, näiteks seisab ühe sellise toote pakendil, et maitsekaardiga saab tarbija soovi korral maitsestada teepakke, kohviube ja kaerahelbeid.

Maitsekaardid maksavad ühe euro ringis. Maitsekaarte on võimalik osta lisaks mentoolile ka näiteks selliste maitsetega nagu melon, laim, lagrits ja vaarikas. Kuigi Euroopa Liidus oli varasemalt lubatud lisaks mentoolile ka teiste maitsetega tubakatoodete müümine, siis Eestis neid ei müüdud.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: