ÜRO raport: maailmas suureneb koroonaviiruse tõttu näljahäda

Toiduabi saajad Lõuna-Sudaanis.
Toiduabi saajad Lõuna-Sudaanis. Autor/allikas: SCANPIX/AFP PHOTO/Albert Gonzalez Farran

Maailmas on pea iga üheksas inimene näljas ning koroonaviiruse pandeemia halvendab neid niigi negatiivseid trende veelgi, selgus esmaspäeval avaldatud ÜRO raportist.

Maailmamajanduse aeglustumine ning kliimaga seotud šokid lükkavad järjest suuremat hulka inimesi nälja piirile, samas kui toitaineterikas toit on paljude jaoks liiga kallis ning seetõttu suureneb mitte ainult alatoitumuse, vaid ka rasvumise all kannatavate täiskasvanute ja laste hulk.

"Pärast aastakümnetepikkust langust on nälga kannatavate inimeste arv alates 2014. aastast vaikselt tõusuteel," selgus iga-aastasest maailma toiduga kindlustatuse ning toitumise olukorra raportist.

Lisaks sellele, et toitu on piisavalt, peab see olema ka toitaineterikas, rõhutatakse uurimuses, kirjeldades eeldatust halvema toitumise kulukaid tagajärgi tervishoiule ja keskkonnale.

Pea 690 miljonit inimest ehk 8,9 protsenti maailma elanikest elavad näljas, leidis ÜRO. Eelmisel aastal kasvas see arv kümne miljoni võrra ning viimase viie aasta jooksul 60 miljoni võrra, leitakse uurimuses, mille kohaselt pole viis aastat tagasi seatud eesmärk - nälja kaotamine maailmast aastaks 2030 - nende trendide jätkumisel enam võimalik.

Aastaks 2030 võib nälg mõjutada 890 miljonit inimest ehk 9,8 protsenti maailma rahvastikust, hinnatakse raportis.

Raporti autorid on viis ÜRO agentuuri: toidu- ja põllumajandusorganisatsioon (FAO), põllumajanduse arendamise rahvusvaheline fond (IFAD), ÜRO lastefond (UNICEF), maailma toiduprogramm (WFP) ning maailma terviseorganisatsioon (WHO).

Möödunud aastal hindas raport nälga kannatavate inimeste arvuks 820 miljonit, kuid hinnangud vaadati ümber pärast Hiina esitatud varasemate aastate korrigeeritud andmeid.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: