Lätis peavad end registreerima kõik välismaalt ühistranspordiga tulnud

{{1594817580000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Alates neljapäevast registreeritakse Lätis kõik välismaalt tulnud, kes kasutasid rahvusvahelise reisijateveo (lennukite, praamide, busside, rongide) teenuseid, otsustas valitsus kolmapäeval erakorralisel istungil.

Valitsus loodab selle otsusega vähendada koroonaviiruse COVID-19 levikut, vahendas Läti rahvusringhääling.

Ministrid kuulasid ära riigikantselei direktori Janis Citskovskise ettekande pandeemia oludes Lätisse saabujate kontrolli kohta. Lätis on palju kontrollialuseid inimesi, keda seirab politsei. Mitut on trahvitud 14-päevase isolatsiooniaja eiramise eest. 

Alates neljapäevast peavad kõik riiki saabuvad reisijad täitma küsimustiku, mida seejärel hinnatakse olenevalt reisija päritoluriigist. Saadud andmed saadetakse haiguste ennetamise ja kontrolli keskusele või politseile. Ministrid leppisid kokku, et reisijate andmed kustutatakse 14 päeva pärast nende esitamist.

Andmeid kogutakse esialgu paberil, kuid paari kolme nädalaga luuakse selleks arvutisüsteem. Nõue kehtib ka eralennuki või jahiga saabujatele.

"Ankeetide ettevalmistamine on täiendav administratiivne koormus, kuid me suudame reisijate kontrollimehhanismi algatada neljapäevast," ütles Citskovskis.

Citskovskis tõdes, et reisijate registreerimine paberil ei ole viiruse leviku tõkestamisel parim lahendus, sest paljud Euroopa Liidu väliste riikide kodanikud tulevad Lätti näiteks Eestist erasõidukitega. Samas oleks hea lahendus kõigi saabuvate reisijate elektrooniline registreerimine.

Majandusminister siseministri ülesannetes Janis Vitenbergs selgitas, et madala nakatumisriskiga riikidest saabuvate reisijate kohta kogub andmeid vastav transpordiettevõte ning see info saadetakse haiguste ennetamise ja kontrolli keskusele. Samas kõrge nakatumisriskiga riikidest saabuvate reisijate kohta koguvad andmeid piirivalvurid ning see info saadetakse otse politseile.

Terviseministeeriumi kantsler Daina Murmane-Umbrasko rääkis, et andmete kogumise eesmärk on selgitada välja, milliseid riike on reisijad enne Lätti saabumist viimase 14 päeva jooksul külastanud.

Terviseministeerium kinnitas, et neljapäevast jõustuv andmete kogumine ei rakendu juba ühistranspordiga Lätti saabunud inimeste kohta.

Transpordiminister Talis Linkaits ütles, et elektroonilise registreerimise süsteemi arendab välja Riia lennujaam.

Linkaitsi sõnul tähendab uus süsteem seda, et Riia lennujaama on vaja piirivalvureid, sest praegu ei ole lennujaamas neid, et rahvusvahelisi saabujaid registreerida. Minister märkis, et praegu kogutakse lennujaamas andmeid umbes 2000 saabuva turisti kohta päevas, kuid lähinädalail võib see number kasvada 5000-ni.

Läti andmekaitseinspektsioon hoiatas, et valitsus võib küll võtta vastu poliitilise otsuse reisijate andmete kogumise kohta, kuid see meede võib viia inimõiguste ning Euroopa Liidu andmekaitseregulatsioonide rikkumiseni. Peaminister Krišjanis Karinš aga ütles, et andmekaitseinspektsiooni ülesanne on kaitsta inimeste andmeid, kuid valitsus peab kaitsma inimeste elusid.

Valitsus leppis ka kokku, et Läti ajutisi elamislubasid väljastatakse vaid madala nakatumisriskiga riikide kodanikele.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: