Eesti põllumehed on vastu taimekaitsevahendite vähendamisele

Eesti põllumehed ei poolda taimekaitsevahendite vähendamist 50 protsendi võrra, nagu näeb ette Euroopa Komisjoni elurikkuse strateegia aastaks 2030. Eesti on üks kõige vähem taimekaitsevahendeid kasutav riik Euroopa Liidus ja põllumajandus-kaubanduskoja hinnangul tuleks koguste vähendamise asemel keskenduda riskide vähendamisele.

Kogu Euroopa taimekaitsevahenditest kaks kolmandikku kasutavad Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia ja Hispaania, rääkis 25 aastat põllumeestele seemneid, teravilja, väetisi ja taimekaitsevahendeid müünud Baltic Agro arendusdirektor Margus Ameerikas.

Ameerikas lisas, et plaan vähendada kõikjal ühe mõõdupuuga taimekaitsevahendite kasutamist on sama, kui sundida rasvunut ja kõhna võrdselt dieeti pidama, ja leidis, et iga riigi olukorda tuleks eraldi vaadata.

"Kui me veel paarkümmend aastat tagasi kasvatasime Eestis ainult oma tarbeks teravilja kuskil 600 000 kuni 700 000 tonni, siis täna võib öelda, et me kasvatame kolm korda rohkem põllusaake ja samas taimekaitsevahendeid kasutame kaks korda vähem, kui nõukogude ajal kasutati. Sama ka väetiste kohta," rääkis Ameerikas.

Samal ajal kui Eestis kasutati taimekaitsevahendeid mullu 0,7 kilogrammi hektari kohta, kasutati Küprosel üheksa, ja näiteks Hollandis neli kilogrammi. Põllumajandus-kaubanduskoja juhatuse esimehe Roomet Sõrmuse sõnul on taimekaitse põllumajanduses vältimatu.

"Me näeme, et kliima soojenemisega tulevad Eestisse uued kahjurid, uued taimehaigused. Viimane soe talv näitas seda, et selline looduslik taimekaitsevahend nagu väga külm ilm, kes tapab ära haigusi ja putukaid, seda ei olnud. Põldudele tähendab see, et haiguste rünnak on väga suur," märkis Sõrmus.

Keskkonnaministeeriumis leitakse, et taimekaitsevahendite vähendamisega tuleb tegeleda.

Ministeeriumi looduskaitse osakonna juhataja Taimo Aasma ütles, põllumajandusmaastike liikide seisund, näiteks kahepaiksetel, on Eestis selgelt halvenemas. "Siin on taimekaitsevahenditel kindlasti oma mõju," lausus ta.

Esialgu on tegemist komisjoni nägemusega ja Eesti seisukohti alles kujundatakse.

Maaeluministeeriumi taimetervise osakonna juhataja Sigmar Suu sõnul peab kindlasti olema riikidepõhine lähenemine. "Ei ole võimalik ühe vitsaga lüüa, kui liikmesriigiti on nii suured erinevused taimekaitsevahendite kasutamisel," märkis ta.

Põllumajandus-kaubanduskojas leitakse, et taimekaitsevahendite kasutamise vähendamise asemel tuleb keskenduda hoopis kasutamisega seotud riskide vähendamisele.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: