Macron hurjutas EL-i tippkohtumisel Ruttet ja Kurzi

Mark Rutte vasakul ja Emmanuel Macron paremal, nende vahel Angela Merkel ja Ursula von der Leyen.
Mark Rutte vasakul ja Emmanuel Macron paremal, nende vahel Angela Merkel ja Ursula von der Leyen. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Euroopa Liidu tippkohtumisel Brüsselis kerkisid emotsioonid kõrgele ööl vastu esmaspäeva, kui Prantsuse president Emmanuel Macron hurjutas oma Hollandi ja Austria kolleege ning ähvardas summitilt lahkuda.

Kolme päeva jooksul pole 27 liikmesriigi liidrid jõudnud kokkuleppele 750 miljardi euro suuruse taastamispaketi üksikasjades. Paketi eesmärk on aidata koroonaviirusest räsitud riikidel saada laene ja toetusi, et majandusele antud hoobist taastuda.

Niinimetatud "kokkuhoidlike" riikide seltskond, mida veavad Hollandi peaminister Mark Rutte ja Austria kantsler Sebastian Kurz, on seisnud vastu suurema osa fondi pandava raha niisama toetusteks jaotamisele.

Pealtnägijate sõnul virutas Macron vastu lauda ning ründas Kurzi ruumist lahkumise pärast, kui ta läks telefonikõnet tegema, ning süüdistas Ruttet käitumises, mis meenutab endist Briti peaministrit David Cameroni, kelle strateegia "lõppes halvasti".

Cameron võttis sageli EL-i tippkohtumistel sisse karmikäelise hoiaku, püüdes Suurbritanniale välja tingida võimalikult häid soodustusi, ent lõpetas kaotusega Brexiti referendumil, mis maksis talle ka ametikoha.

Ühe Euroopa allika kohaselt solvas Macroni käitumine Kurzi.

Prantsuse delegatsiooni üks liige ütles AFP-le, et osa väidetest selle kohta, mis kinniste uste taga juhtus, on veidi üle paisutatud ja "karikatuurseks" keeratud, ent kinnitas samas, et Macron oli "nende vasturääkivuste suhtes võtnud karmi hoiaku".

Ametnike sõnul mõistis Macron kaks liidrit hukka nende järeleandmatu pealekäimise osas, et taastuspaketi raha peaks muutuma karmide tingimustega laenudeks, selmet jagada seda välja toetustena.

Macron olla öelnud, et pigem kõnnib tippkohtumiselt minema kui et sõlmib kehva tehingu.

Prantsusmaa tahab vähemalt 400 miljardit eurot otsetoetustena, ent "kokkuhoidlikud" riigid soovivad seda numbrit märkimisväärselt vähendada.

EL-i president kutsus liikmesriike taastuspaketi osas kompromissile

Euroopa Liidu president Charles Michel kutsus pühapäeva õhtul liikmesriike lõpetama vaidlused ning jõudma kompromissile tohutus majanduse turgutamise paketis, püüdes sellega päästa patiseisu jõudnud tippkohtumist.

Brüsselis peetavaid kõnelusi juhtiv Michel ütles õhtusöögil liidritele, et ta esitas oma 750 miljardi euro suuruse laenude ja toetuste paketi selleks, et tulla vastu mõnede puiklevate liikmesriikide muredele.

"Nende läbirääkimiste jooksul olen ma kuulanud teist igaüht ning näidanud üles suurimat austust," ütles ta kommentaarides, mis jõudsid uudisteagentuuri AFP käsutusse.

"Loodan, et me jõuame leppeni ning et Euroopa ajalehtede hommikustes pealkirjades kirjutatakse, et EL on hakkama saanud võimatu missiooniga. See on asi, mida ma südames loodan," sõnas ta.

Euroopa Liidu ametnike kohaselt tegi Michel muudatusi, et tulla vastu niinimetatud "kokkuhoidlike" riikide soovidele eesotsas Hollandiga.

Enne 27 riigijuhi kõneluste taasalustamist pidas Michel uue ettepaneku testimiseks ümarlaua Hollandi peaministri Mark Rutte, Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli, Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni ning Itaalia ja Hispaania peaministri osavõtul.

Kogu toetusfondi maht oleks endiselt 750 miljardit eurot, kuid toetuste osakaal väheneks pisut ning laenude osakaal kasvaks. Toetusi oleks algselt pakutud 500 miljardi asemel 450 miljardi eest ning laenudena jagataks 250 miljardi euro asemel 300 miljardit.

Esiti pole veel selge, kas sellest piisab Hollandi, Austria, Taani, Rootsi ja ka Soome lepitamiseks. Nimetatud riigid on kutsunud tegema suuremaid kärpeid ning seadma laenudele rangemaid reegleid.

Pärast õhtusööki pidi algama 27 liikmesriigi plenaaristung eesmärgiga lahendada ülejäänud erimeelsused, ent esialgu on veel selgusetu, kas see lükatakse edasi esmaspäevale või hoopis uuele tippkohtumisele augustis.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: