Galerii ja video: kaitsevägi näitas uusi automaate R20 Rahe

Kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem tutvustas kolmapäeval Männiku lasketiirus kaiteväe uusi automaattulirelvi R20 Rahe. Muu hulgas proovis Herem uue relvaga ka ise kätt.

Automaadid R20 Rahe jõuavad juba paari kuu jooksul kaitseväe ja Kaitseliidu erinevatesse üksustesse. Kokku soetas kaitsevägi ligi 19 000 relva, mis saabuvad Eestisse kahe aasta jooksul.

"Viimane kord hankis Eesti riik ja Eesti kaitsevägi automaate siis, kui me hankisime Galilid, mida tegelikult ei jätkunud kogu sõjaaja koosseisule. Relv R20, eestipärase nimega Rahe, on ette nähtud relvastuseks kogu sõjaaja struktuurile. See on kindlasti kaitseväe relvastuse seisukohast suur arenguhüpe, " ütles kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem.

Esimese partiiga saabus Eestisse 1250 automaattulirelva R20 Rahe, 250 täpsuspüssi TA-R20 ning 70 rauaalust granaadiheitjat M203 koos lisavarustusega. Relvad koosnevad moodulitest ja neid saab vastavalt sõduri vajadustele ümber komplekteerida. Samuti on relva erinevad osad kergesti väljavahetatavad.

"R20 on kogu maailma mastaabis moodne automaattulirelv. Uued relvad on võrreldes praegustega kergemad, suurema tabamistäpsusega ja töökindlamad, tõstes seeläbi meie üksuste efektiivsust. Samuti sobivad need nii parema- kui ka vasakukäelistele, kohandudes kasutaja vajadustega. Sõduri jaoks on automaat lahingus kõige olulisem relv," ütles kaitseväe pearelvur major Risto Pärtel ning lisas, et soetatav tänapäevane lisavarustus võimaldab uusi relvi kasutada nii öösel kui päeval.

Relvade väljavahetamine toimub selle ja järgneva aasta jooksul üksuste kaupa vastavalt relvade tarnegraafikule. Esimesena saavad uued relvad Scoutspataljon ja rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel teenivad üksused. Enamik üksuseid saavad standardpikkusega vintraudadega relvad. Lühema vintrauaga relvad lähevad mereväe, sõjaväepolitsei ja teiste lahingutoetusüksuste käsutusse.

Seni kasutusel olnud automaattulirelvad Galil ja AK-4 kogutakse toetuse väejuhatuse ladudesse, kus need kontrollitakse tehniliselt üle ning valmistatakse ette pikaajaliseks hoiustamiseks. Heas seisukorras 5,56mm Galil automaadid jäävad kaitseväe sõjaaja täiendusreservi ja asendusrelvadeks. 7,62mm tagastatud AK-4 automaattulirelvad kontrollitakse samuti üle ning ladustatakse üldreservi tarbeks.

Kaitseinvesteeringute keskus ja USA relvatootja Lewis Machine and Tool Company (LMT) sõlmisid möödunud aasta 1. juulil lepingu uute automaattulirelvade tarnimiseks kaitseväele. Relvatarne korraldatakse kuues etapis ajavahemikul 2020-2021, kuid täpsed tarneajad võivad muutuda seoses jätkuva COVID-19 olukorraga.

LMT on USA 1980. aastal asutatud ettevõte. Nende valmistatud käsitulirelvi kasutavad mitmed USA militaar- ja jõustruktuurid, Ühendkuningriigi eriüksus SAS ning Uus-Meremaa armee.

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: