Hagia Sophias peeti üle pika aja esimene palvus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: SCANPIX / AP

Tuhanded inimesed, nende seas Türgi president Recep Tayyip Erdogan, osalesid reedel Istanbulis Hagia Sophias esimesel islamipalvusel alates vastuolulisest otsusest kunagine katedraal ja muuseum taas mošeeks muuta.

Türgi otsustas 10. juulil võtta Bütsantsi keisririigi aegselt katedraalilt muuseumi staatuse, mis sellele anti 1934. aastal. Otsus pahandas maailma kristlikku kogukonda ja pingestas suhteid Kreekaga.

Islamipärast mütsi kandev Erdogan kordas värssi koraanist, misjärel võis Hagia Sophia neljast minaretist kuulda kutset palvusele, ütles AFP korrespondent.

Palvuse, mis kanti otse üle Türgi uudistekanalites, viis läbi riigi usuküsimuste direktoraadi juht Ali Erbas.

Osaleda soovijate hulk oli niivõrd suur, et kohad Hagia Sophia sees ja ümber said kiirelt täis, ütles Istanbuli kuberner Ali Yerlikaya reede hommikul.

Palvusel osalenud Aynur Saatci (49) kirjeldas seda ajaloolise hetkena ning lisas, et tuli selle jaoks spetsiaalselt tagasi puhkuselt Erzurumis Ida-Türgis.

"Ma jätsin otsekohe oma puhkuse pooleli ja naasin Istanbuli, kui sain teada, et saame Hagia Sophias palvetada," rääkis ta. "Ma olen sügavalt liigutatud."

Ekspertide sõnul üritab Erdogan elavdada oma religioosset ja natsionalistlikku toetajaskonda.

"See on hetk, mil Türgi murdis oma ahelad. Nüüd saab ta teha mida tahab, ilma Läänele allumata," ütles Selahattin Aydas Saksamaalt.

"Me oleme seda aastaid oodanud. Ma olen väga õnnelik. Türgi vastu võib selle pärast sanktsioone tulla, või turistide arv võib langeda, kuid see ei muuda minu jaoks midagi," ütles Hatip, kel on Hagia Sophia lähedal suveniiripood.

Kreekas olid kirikud seevastu leinameeleolus ning keskpäeval löödi protestiks kirikukelli.

Õhtupoolikul korraldatakse Ateenas otsuse vastu ka meeleavaldusi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: