USA ei võta EL-i katset Airbusi riigiabi vaidlust lahendada tõsiselt

Airbus.
Airbus. Autor/allikas: SCANPIX/AFP PHOTO/Morris Mac Matzen

Washington teatas kolmapäeval Maailma Kaubandusorganisatsioonile (WTO), et ei saa võtta tõsiselt Euroopa Liidu teadet pikaajalise lennukitööstuse riigiabi vaidluse lahendamisest, sest selle üksikasju pole avaldatud.

Euroopa lennukitootja Airbus teatas reedel leppest Prantsuse ja Hispaania valitsusega, mille järgi tõstetakse intressimäär rahastusele, mida pakuti firmale A350 lennuki arendamiseks, tasemele, mida WTO peab sobivaks.

Euroopa Komisjoni teatel kõrvaldas see põhjuse, mille alusel kehtestas USA karistava tollitariifi miljardite dollarite väärtuses EL-i kaupadele.

USA esindaja ütles kolmapäeval WTO vaidluste lahendamise organile, et ei Washingtonil ega kaubandusorganisatsioonil endal pole otsuse kohta mingeid üksikasju.

"Arvestades detailide puudumist, teatas USA, et ei saa võtta tõsiselt väidet, et see samm lahendab täies mahus ebaseaduslike meetmete küsimuse," ütles WTO kaubandusametnik.

Lennukitootjaid Airbus ja Boeing puudutav vaidlus algas 2004. aastal, kui Washington süüdistas Ühendkuningriiki, Prantsusmaad ja Hispaaniat Airbusile ebaseadusliku riigiabi andmises.

Aasta hiljem väitis Brüssel, et 19,1 miljardi dollari väärtuses ebaseaduslikku riigiabi on saanud ka Boeing.

Läinud aastal andis WTO Ühendriikidele loa kehtestada kuni sajaprotsendine tollimaks 7,5 miljardi väärtuses Euroopa kaupadele. Washington kehtestas seejärel EL-i kaupadele nagu vein, juust ja oliivid 25-protsendise tolli.

Märtsis tõsteti Airbusi lennukitele kehtestatud kümneprotsendine toll 15-protsendile.

Juunis ähvardas USA kehtestada vastavalt WTO-lt saadud loale tolli veel 3,1 miljardi väärtuses EL-i kaupadele.

Airbusi teatel on nende tollide ja koroonaviiruse pandeemia koosmõju põhjus, miks firma WTO ajaloo pikimat vaidlust lahendada püüab.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: