USA uues tollinimekirjas on Euroopa naps ja juust

{{1570107540000 | amCalendar}}
Airbusi lennuk Orly lennujaamas Prantsusmaal.
Airbusi lennuk Orly lennujaamas Prantsusmaal. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA avaldas uue nimekirja Euroopa kaupadest, millele ta kavatseb kehtestada tariifid riigiabi tõttu, mis Euroopa lennufirmale Airbus maksis.

Washington teatas, et kehtestab 10-protsendilise tollimaksu reisilennukite impordile Saksamaalt, Prantsusmaalt, Hispaaniast ja Ühendkuningriigist, mis on Airbusi partnerriigid. Tollimaksu saavad ka viski, vein, juust, parkad ja kampsunid.

USA kaubandusvoliniku nimekirjas on veel üle 150 toote, peamiselt neljast Airbusi partnerriigist, aga ka mujalt Euroopast, millele kehtestatakse 18. oktoobrist 25-protsendine tollimaks.

Kolmapäeval andis loa tollimaksude kehtestamisele Maailma Kaubandusorganisatsioon (WTO), mis leidis, et Euroopa maksis Airbusile reegleid rikkudes riigiabi. WTO arbitraaž lubas USA-l kehtestada tollimakse 7,5 miljardi dollari ulatuses.

USA president Donald Trump nimetas WTO heakskiitu tollide kehtestamisele võiduks ja väitis, et Euroopa Liit on Ühendriike kaubanduse vallas väga halvasti kohelnud.

Trumpi valitsus kavatseb tollimaksu alla panna Prantsuse, Hispaania ja Saksa veinid, kuid erand tehakse Ungari tokaile. Maksuga on silmitsi ka Iiri ja Šoti viski.

Juustudest ootavad tariifid muuhulgas pecorinot, Stiltonit, Cheddarit, Reggianot ja kõiki sinihallitusjuuste peale Roqueforti, millele tehti erand.

Hispaania oliividele, oliiviõlile ja karpidele ning Saksa kohvile kehtestatakse samuti 25-protsendiline tollimaks.

Tariifidega on silmitsi veel ka "Made in England" märgisega kašmiir, villased anorakid ja voodilinad ning Saksa tööstuslikud tööriistad.

EL: Washingtoni tollimaksud kahjustavad eelkõige USA tarbijaid

Euroopa Liit mõistis neljapäeval hukka Ühendriikide uued tollimaksud ja teatas, et need toovad peamiselt peamiselt kahju USA tarbijatele.

"EL on nördinud, et Ühendriigid näivad olevat võtnud otsuse kehtestada lisatollid EL-i ekspordile," ütles Euroopa Komisjoni pressiesindaja Daniel Rosario pressikonverentsil.

"See on samm, mis annab eelkõige hoobi USA tarbijatele ja ettevõtetele."

Euroopa Liit plaanib USA tollimaksudele vastata

Euroopa Liit vastab USA otsusele kehtestada tollimaksud bloki kaupadele, teatasid valitsused ja tööstusliidud.

EL eeldab, et sarnane vaidlus, mis puudutab Ühendriikide riigiabi Boeingule, laabub lähikuudel bloki kasuks.

Brüssel loodab vastastikust tollimaksude kehtestamist vältida, sest nende kulu võib kõrgemate hindade kaudu tarbijatele langeda.

"Oleme proovinud kaubanduspingeid leevendada, aga kui nad ei ole lepitusmeeleolus, siis loomulikult võitleb Euroopa vastu," ütles Prantsuse valitsuse pressiesindaja Sibeth Ndiaye.

Hispaania toidu- ja joogitööstuse föderatsiooni juht Mauricio Garcia de Quevedo ütles, et tollimaksud annavad tööstusele hoobi ja see viib töökohtade kadumiseni.

Ühendriigid on EL-i järel Hispaania toidusektori suurim klient, teatas föderatsioon. Sektor eksportis mullu 1,7 miljardi euro eest kaupu.

Hispaania põllumajandussektori ühenduse COAG-i peasekretär Miguel Blanco ütles, et tollimaksud on "täiesti ebaõiglased ja ülepingutatud".

"Taas kord - põllumajandussektor maksab EL kaubandussõja eest, millel pole Hispaania maapiirkondadega mingit pistmist," ütles ta Europa Pressile.

Saksamaa: USA tollimaksudele tuleb vastata meelekindlalt

Euroopa Liit peaks vastama USA tollimaksudele meelekindlalt, ütles neljapäeval Saksa rahandusminister Olaf Scholz.

"Me reageerime meelekindlalt, kuid järelemõtlikult sellele uuele olukorrale," ütles ta Saksa ajalehele Bild. 

"Globaliseeritud maailmas pole kaubanduskonfliktid kasulikud kellelegi," ütles ta. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: