Eesti Energia meretuulepark on ühistuulepargi kavatsusest aastaid ees

Tuulegeneraator.
Tuulegeneraator. Autor/allikas: ERR

Valitsus toetas neljapäeval Eesti ja Läti koostöös Liivi lahte ühise tuulepargi rajamist, Eesti Energia juhatuse esimehe Hando Sutteri sõnul on Eesti Energia Liivi lahte planeeritav tuulepark teistest kavatsustest aastaid ees.

"Ma usun, et Eesti Energia tuulepark on see, mis esimesena kasutusse läheb," sõnas Sutter pressikonverentsil. Tema sõnul valmib park aastatel 2026-2028. "Kindlasti oleme sellel arenguteel oma eeltöödega sellest initsiatiivist eespool," lisas Sutter.

Eesti Energia alustas Liivi lahe tuulepargi planeerimist 2009. aastal. Seni on teostatud esmased tuule mõõtmised, merepõhja-, jää- ja linnustiku uuringud.

Meretuuleparki on planeeritud kuni 160 tuulikut koguvõimsusega 1000 megavatti, mis kataks ära ligi poole Eesti elektrienergia vajadusest.

Valitsuse heakskiidu saanud ühistuulepargi jaoks viivad kaks riiki koos läbi uuringud, et selgitada meretuulepargi rajamiseks parim asukoht Eesti ja Läti vahel meres. Kui vajalikud uuringud on teostatud ja load olemas, korraldatakse hoonestusloaga merealale enampakkumine ning võitja saab rajada sellele alale meretuulepargi.

Riikide ühiselt kavandatava tuulepargi suuruseks on kuni 1000 megavatti ning eeldatav valmimisaeg 2030. aasta. Tuulepark toodaks aastas ligikaudu 3,5 teravatt-tundi elektrit, mis on ligikaudu 40 protsenti Eesti aastasest elektritarbimisest.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: