Kajar Lemberi kohtuasi kuivas kokku

Kajar Lember kohtus.
Kajar Lember kohtus. Autor/allikas: Madis Hindre / ERR

Veel aasta tagasi süüdistas prokuratuur Tartu endist abilinnapead Kajar Lemberit 19 soodustuskelmuse episoodis. Just nii palju erinevaid samme tegi Lember prokuratuuri hinnangul, et endale ja oma ettevõtetele euroraha välja petta. Sisuliselt hakkab kohus neist arutama ainult üht, kuna teised väidetavad episoodid on aegunud.

Teise astme kuriteona aegub soodustuskelmus viie aastaga. See tähendab, et kui inimest enne viie aasta möödumist kohtu ette ei saadeta, on tema teod seaduse silmis unustatud. Seadus lubab aegumise ka katkestada, seda näiteks juhul, kui inimese vara kriminaalmenetluse käigus arestitakse.

Läinud suvel, Kajar Lemberi kohtusaaga eelistungil, tõdes prokuratuur, et 19 kuriteoepisoodist kümme ongi aegunud. Kohus oli sellega nõus ja tänavu juuniks valmistus prokuratuur lahingut lööma üheksa episoodi üle.

Ka nendest episoodidest kaheksa jäävad aega enne 2014. aasta suve, see tähendab, et kohtusse jõudsid ka need rohkem kui viieaastase viivituse järel. Prokuratuur aga toetus sellele, et kriminaalmenetluse ajal seati Kajar Lemberi ettevõtete varale kohtulik hüpoteek. Prokuratuuri hinnangul peatas see aegumise samamoodi nagu vara arestimine.

18. juunil arutas arestimise ja hüpoteegi seadmise vahet riigikohus ja otsustas, et need on täiesti erinevad asjad. See tähendab, et varale hüpoteegi seadmine kuriteo aegumist ei peata.

Kajar Lemberi kaitsja Margo Lemetti uskus kohe, et riigikohtu otsus laieneb ka Lemberi asjale. Prokuratuur võttis mõtlemisaja, kuid viimaks taotles kohtult viie episoodi aegunukskuulutamist. Neljapäeval teatas Tartu maakohus, et on prokuratuuri ettepanekuga nõus.

Lemberi kaitsja soov oli suurem. Kaitsja ütles, et kuriteo aegumine ei katke ka sel puhul, kui kriminaalmenetluse raames arestitakse ettevõtte vara. Sellele toetudes taotles kaitsja veel nelja episoodi aegunukskuulutamist. Prokuratuur seevastu ütles, et kui arestiti Lemberi ettevõtte vara, siis kaudselt arestiti Lemberi vara.

Tartu maakohus jättis õiguse Lemberile. Niisiis, suve lõpus, kui kohus asja uuesti sisuliselt arutama hakkab, on Lemberi turjal esialgse 19 soodustuskelmuse episoodi asemel kõigest üks episood.

Samas, lisaks soodustuskelmusele süüdistab prokuratuur Lemberit ka üheksaeurose altkäemaksu võtmises ja selles, et Lember osales abilinnapeana otsuses, mis puudutas tema enda ärihuve. Ka neid asju arutab kohus edasi.

Kajar Lember polnud ainus, kelle kriminaalasi maakohtu otsusega oluliselt õhemaks muutus. Maakohtu äsjane otsus kergendas veel nelja inimese ja kolme ettevõtte koormat.

Kokku 1,8 miljoni eurose soodustuskelmuse väidetava põhisüüdlase Jaago Roosmanni süüdistus kahaneb nelja, Aarne Lemberi süüdistus kolme ning Kalle Küti ja Gert Kiilaspä süüdistus kahe kuriteoepisoodi võrra.

See tähendab, et kui kohtumäärus jõustub, pääseb Kajar Lemberi isa Aarne Lember kõigist süüdistustest.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: