Lukas küsib autoralli MM-sarja osalejatele karantiinierandit

Tõnis Lukas (paremal) Rally Estonia pressikonverentsil.
Tõnis Lukas (paremal) Rally Estonia pressikonverentsil. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Kultuuriminister Tõnis Lukas taotleb valitsuselt Rally Estonia autoralli MM-etapil osalejatele eritingimusi, et ka nn punastest ehk lubatust kõrgema nakatumiskordajaga riikidest saabujad saaksid võistlustest osa võtta.

Erandeid taotletakse nendele sportlastele ja meeskondade liikmetele, kes tulevad riikidest, kus nakatumiskordaja on praegu saja tuhande elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul üle 25.

Lukase sõnul on nende riikide arv ka Euroopas täiesti märkimisväärne ja osa sportlasi võib sellistest riikides tulla. Tingimused sisaldavad seda, et neile tehakse 72 tunni jooksul enne lennukile minemist ning siia jõudes test ning mõlemad peavad olema negatiivsed.

"Liikumispiiranguid seaduse mõttes neile ei rakendata, samas on nad rangelt isolatsioonis ja tegelevad ainult oma spordi asjadega ja kokku ei puutu laiema avalikkusega," ütles Lukas intervjuus ERR-le.

22.-23. augustil toimuvat Lõuna-Eesti rallit need tingimused otseselt ei puuduta, kuid kui MM-etapist (4.-6. september) osa võtvad sportlased tulevad varem kohale, siis on nad Lukase sõnul Lõuna-Eesti rallile väga oodatud ja eritingimused hakkavad lihtsalt varasemalt kehtima.

Selle kohta, kas sportlaste saabumisel kontrollitakse, millisest riigist pärit ollakse ja millisest riigist tegelikult Eestisse tullakse, ütles Lukas, et see konkreetne tõkend on seotud sellega, kust inimesed tulevad, mitte sellega, mis kodakondsus tal on ning vaadatakse seda, kust ja millise olukorraga riigist inimene saabub.

Lukase sõnul aitab viirusest tulenevate eritingimustega korraldajatel tegeleda erikomisjon ning seepärast on ka need tingimused, kus sportlased elavad ning kuidas toimub liikumine ja suhtlus, kultuuriministeeriumi kontrolli all. Selleks, et publiku hulki kontrollida, on Lukase arvates ilmselt vaja lisaks politseile ka kaitseliidu abi.

Kultuuriminister ütles, et sportlased paigutatakse eraldi hotellidesse ja väikemajutustesse niimoodi, et nad ei oleks suurtes gruppides koos ning sama kehtib ka meeskonnaliikmete kohta. Lukase sõnul on siin kaks olulist asja: üks on see, et ei toodaks väljast viirust sisse ja teiseks on vaja kindlustada, et sportlased ei saaks nakkust siit. "Me oleme väga valvsad ja võtame olukorda väga tõsiselt," ütles Lukas.

Kompromissid teadusnõukoja ja terviseametiga katsutakse leida läbi diskussioonide. Lukas ütles, et teemat arutatakse ja neil on organisatsiooniliselt võimalik teha ka mitu tagasisammu, et ralli ikkagi toimuda saaks. MM-ralli on ministri sõnul selline väärtus, mis tutvustab Eestit ning on spordimaastikul meile ja rahvale väga oluline, aga siiski on võimalik loobuda publikust ja jätta osa ettevõtmisi sellega seoses ära ning veelgi tihendada turvalisuse meetmeid.

"Neid samme on võimalik teha, nii et arvestades teadlaste skeptitsismi, võib ralli siiski toimuda, arvan ma praegu, aga eks me arutame" ütles Lukas.

Ralli kava võib väheneda

Lukase sõnul on vahevariante mitmesuguseid ning vahepeal, kui nakatumisi ei olnud, olid plaanid suuremad, aga nüüd on kindlasti võimalik kava oluliselt vähendada, kuid ikkagi niimoodi, et sport jääb alles. Kõige negatiivsemaks stsenaariumiks on ralli ärajäämine, kuid minister ütles, et praegu ollakse sellisel suunal, kus vastavalt viiruse arengule on võimalik teha turvaline ralli ja teha muudatusi, et ralli spordiüritusena toimuda saaks.

Maskide kandmise kohta ütles Lukas, et praegustel tingimustel ei ole maski kandmine rallil kohustuslik, aga ka seda arengut saab jälgida viimase hetkeni, nii et ei ole välistatud, et sellised meetmed võetakse kasutusele.

Tõnis Lukas toetab mõtet olukorra halvenemisel võtta sotsiaalseks normiks maskide kandmine. Ööklubide lahtiolekute olukorda kommenteeris Lukas sellega, et tema arvates on võimalik mõni aeg elada ka ilma ööklubideta, seega kui ööklubid on ohtlik nakatumise kolle, siis võiks nendes liikumist ja olemist piirata. "Kui olukord läheb hullemaks, siis võiks ööklubide teenustest üldse loobuda sellel perioodil," ütles Lukas.

Avalikud üritused, mis on hästi korraldatud, on Lukase sõnul täielikult õigustatud. Ta juhtis tähelepanu ka sellele, et kontsertidel ja etendustel ei ole seni nakatumisi toimunud, nii et seal tema tingimusi kitsendama ei hakkaks. "Las kultuur elab, praegu on näha, et see annab ühiskonnale palju jõudu," lausus kultuuriminister Tõnis Lukas.

Toimetaja: Liisbeth Rats

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: