Rally Estonia korraldajad lubavad rakendada karme ohutusnõudeid

Publik Soome rallil.
Publik Soome rallil. Autor/allikas: SCANPIX / REPORTER IMAGES

Kui rahvusvahelise hipilaagri ajas terviseamet laiali, siis septembris toimuvat palju suurema mastaabiga Rally Estoniat see oht veel ei ähvarda, kuna ralli korraldajad plaanivad järgida kõiki ohutusnõudeid, isoleerida välismaa sportlasi ja jagada külastajatele sadu tuhandeid maske.

Septembri alguses Tartus toimuva ralli maailmameistrivõistluste (WRC) etapi korraldajad valitsuselt eritingimusi ei palu, vaid seavad endale pigem veelgi karmimaid ohutusreegleid, ütles Rally Estonia peakorraldaja Urmo Aava ERR-ile.

"Kui täna Eestis ringi käia, siis pigem keegi ei kanna enam maske. Meie toome selle võistluse ajal tagasi ja loodame, et kõik järgivad seda. Reeglid mida me soovime kehtestada on igal juhul karmimad kui täna ollakse harjunud. Kõige drastilisemad meetmed on need, et kui tekib puhangu oht, siis me peame olema võimelised külastajate arvu nulli viima," märkis Aava.

Terviseohutuse tagamine läheb korraldajatele maksma sadu tuhandeid eurosid. Sportlased kõrge nakatumiste arvuga riikidest peavad koos mehhaanikute ja ülejäänud meeskonnaga jääma enne võistlusi siin kahenädalasse karantiini, ütles Aava.

Lisaks on korraldajad plaaninud kõrge nakatumisarvuga riikide autosportlastele isoleeritud liikumiskanalid ning pealtvaatajaid oodatakse vaid lähiriikidest. "Kui üldse antakse luba tulla, siis kõigepealt peab ta tegema oma sihtkohas testi ja see peab osutuma negatiivseks. Ning siis peab tegema siin testi ja see peab osutuma negatiivseks. Igal juhul on tal eraldi hotell ja eraldi liikumiskanal ja ka teistega kokkusaamine on tal piiratud," rääkis Aava.

Rallietappi saab vaatama tulla kokku 16 000 inimest, kes jaotuvad tuhandelistesse gruppidesse. Kaugemaid rallisõpru, kes tulevad Eestisse näiteks läbi Läti või Soome, on aga keeruline eneseisolatsiooni panna, tõdeb terviseameti esindaja.

"Riskiriikidest tulijatel on ikkagi eneseisolatsiooni kohustus olemas," ütles terviseameti kommunikatsioonijuht Simmo Saar. "Kui on teada, et inimene on riskiriigist tulnud, siis on võimalik tal paluda ka eneseisolatsioonis olla. Kui seda informatsiooni ei ole ja inimene tuleb nii, et sellest jälge maha ei jää, ei saa loomulikult teda kohustada (karantiini jääma - ERR)," ütles terviseameti kommunikatsioonijuht Simmo Saar.

Pealtvaatajate piletid saadetakse kontaktivabalt vaid Baltikumi pakiautomaatidesse, mistõttu on külastajate tulv üle kogu Euroopa korraldaja sõnul vähetõenäoline. Siiski toob ralli Eestisse palju rohkem rahvusvahelisi inimesi, kui Antslas toimuma pidanud hipilaager, mille terviseamet nakatumisohu tõttu ära keelas. Saar põhjendab, et siin tuleks võrrelda ürituste ettevalmistust.

"Kui inimene tuleb Eestisse riskiriigist, siis on tal kohustus olla isoleeritud kaks nädalat. Vikerkaare festivalil puudus nii võimalus inimestel isolatsioonis olla kui ka igasugune plaan nakatumise või siis arstiabi osutamise osas. Ja see üritus pidi kestma kogu kuu. Kui räägime WRC etapist, siis seal on kestvus lühem, riskiriikidest tulevad inimesed lähevad kohe isolatsiooni ja ralli korraldamisel arvestatakse juba nakkustõrje meetmetega."

Terviseamet ei välista aga ka ralli toimumise keelamist, juhul kui epidemioloogiline olukord peaks Eestis tugevalt halvenema.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: