Tristan Priimägi: nuttev ja naerev mask

Tristan Priimägi
Tristan Priimägi Autor/allikas: ERR

Üks Tartu sümboleid on alati olnud Vanemuise logo – nuttev ja naerev mask. Ilmselt püütakse koroonateema käsitlemisel need kaks maski vägisi korraga pähe panna. Pidur ja gaas. Naer läbi köha ja pisarate, kirjutab Tristan Priimägi algselt Sirbis ilmunud kommentaaris.

Ameerika kollases uudisvoos teeb kõige imetabasemate väärtegudega ilma Florida mees ehk Florida Man, kelle rohkeid seiklusi kajastati talle eraldi pühendatud Twitteri konto @_FloridaMan alt.

"Florida mees vahistati rünnaku eest surmava relvaga pärast krokodilli sisse viskamist kiirtoiduketi Wendy's autoteenindusaknast" või "Florida mees maalis Tampa Bay krabide peale Hillary Clintoni vastaseid sõnumeid" on vaid paar näidet lõputust külluse­sarvest. Florida mehest on saanud maailma halvim superkangelane, kelle valesamme suunavad metamfetamiin, vaimsed häired ja uskumatu idiootsus.

Eesti meedias on aga viimasel ajal seoses kroonviiruse pealepressimisega head skoori tegemas meie oma Florida mees – Tartlane. Tartlane kui eesti rahva viirusehirmu sublimatsioon, ähmane fantoom-koondkuju, kellele omistatakse kohati müütilisi omadusi.

Tartlane on äärmiselt vastupidav ja suudab lühikese ajaga katta pikki vahemaid, seda nii päeval kui öösel. Pikaks rännakuks vajalikku energiat saab ta teiste tartlaste puudutamisest, et seejärel uude kogunemispaika jõuda.

Ajakirjanikud pole jõudnud üksmeelele, kas Tartlase kahjulik mõju ökosüsteemile on tingitud tema teadmatusest või pahatahtlikkusest. Hävitavate nakatamisretkede käigus on ta sattunud muinasjutuliselt tähendusrikaste nimedega paikadesse nagu Vabank ja Naiiv, mis tahtmatult kirjeldavad tema iseloomu – käitumist juhib naiivsus ja kaose külvamisel minnakse täispangale.

Tema tegevus meenutab järjest enam mingit parasiiti, kelle eksistentsi ainus eesmärk on igale poole oma mune muneda. Ajakirjanduses hellitavalt koroonaseiklejaks kutsutud Tartlane on suutnud nakatada ka kohalikud politseijõud – kurjuse telg tugevneb.

Teiste seas on võitlusse paisatud politseimajor Baldur Pilden, kelle nimekaimu – Thori venna, jumal Balduri – ülesanne Skandinaavia mütoloogias oli taas ühte köita kõik üheksa maailma. Kusagilt peab ju alustama, miks mitte Põhja-, Lõuna- ja Kirde-Eestist, mille vahele salakaval Tartlane kipub kiilu lööma.

Ühiskonna valvekoerana on juba sekkunud ansambel 5Miinust, kelle arvates tuleks Tartlane saata sunnitööle(!). Mõttekäik jääb hämaraks, pigem tuleks talle pakkuda eksiili kui sunnitööd, kus kõik ninapidi koos.

5. augusti Eesti Ekspressi vahel ilmunud lauamäng Tartu Covidioodi seiklustest pealkirjaga "Tartu koroonahullu lõbusad seiklused Eestimaal" võtab aga selle demoniseerimise (et mitte öelda dehumaniseerimise) ilmekalt kokku: Tartust algavad ja seal lõpevad kõik hädad.

Uue tähendusvarjundi on omandanud nii Tartu ametlik juhtlause "Heade mõtete linn" kui ka mitte­ametlik, Ilmar Raagi kunagise Z-filmi pealkirjast inspireeritud "Tappev Tartu".

Tundub aga, et Tartu pole veel alistatud. Täiesti arusaamatult on sinna ümbrusse septembriks plaanitud WRC autoralli maailmameistrivõistluste etapp. Ehk jääme 2020. aastat pärast mäletama tõelise spordiaastana, mis algas võrkpalliga ja lõppes autoralliga.

Üks Tartu sümboleid on alati olnud Vanemuise logo – nuttev ja naerev mask. Ilmselt püütakse koroonateema käsitlemisel need kaks maski vägisi korraga pähe panna. Pidur ja gaas. Naer läbi köha ja pisarate.

Lõuna-Eesti "Florida mehe" resultatiivsed eksirännakud on andnud meediale hea võimaluse külvata hirmu ja teritada hammast opakate lõunaosariiklaste kallal. Samas on täitunud tartlaste igihaljas salasoov: pakkuda kõneainet ka väljaspool kodulinna.

Toimetaja: Kaupo Meiel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: