USA uus suursaadik Eestis on jõukas finantsist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

USA uus suursaadik Eestis William Ellison Grayson
USA uus suursaadik Eestis William Ellison Grayson Autor/allikas: Presidio Trust

President Donald Trumpi poolt Ameerika Ühendriikide uueks suursaadikuks Eestis valitud William Ellison Grayson on California osariigis tegutsev väga rikaste inimeste varanduste säilimise ja kasvatamise eest vastutav varahaldur, kes on samas töötanud ka avalikus teenistuses kolme varasema USA presidendi ajal.

Ehkki Trump esitas Graysoni suursaadiku kandidaadiks esimest korda juba eelmise aasta 30. septembril ning tänavu 6. augustil senat ta kandidatuuri ka heaks kiitis, ei ole tema kinnitamise protseduurid veel lõpule jõudnud ning suursaadiku Eestisse saabumise aeg pole teada, ütles saatkonna esindaja Mark Naylor ERR-ile.

"Härra Graysoni Eestisse saabumise aeg sõltub tema ja riigidepartemangu otsustest. Lisaks ametissevannutamisele tuleb enne tema Eestisse akrediteerimist astuda veel mõned administratiivsed sammud," selgitas Naylor, täpsustamata nende sisu.

Grayson on juhtinud suuri varahaldusfirmasid

Alates 2009. aastast on Grayson töötanud San Franciscos Bernsteini investeerimis- ja varahaldusfondi eriti jõukate klientide osakonna (Bernstein Private Wealth Management) direktorina. Globaalselt tegutseva AllianceBernstein Holding L.P. (AB), mille koosseisu kuulub ka Graysoni juhitav üksus, hallatavate varade väärtus oli eelmise aasta keskpaiga seisuga Wikipedia andmeil 581 miljardit dollarit.

Enne Bernsteini fondi tööleminekut oli Grayson San Franciscos tegutseva riskifondi Falcon Point Capital president, varasemalt ettevõtete J.P. Morgan ja Montgomery Securities asepresident.

Graysoni väärtusest annab tunnistust USA finantsmaailma uudiseid kajastava veebiväljaande brokerchalk.com kajastus tema üleminekust Bernsteinist Royal Bank of Canada (RBC) investeerimisharusse tänavu mais.

"RBC sai San Franciscos massiivse värbamisvõidu," kirjutas Brokerchalk, lisades, et Grayson toob endaga RBC-sse kaasa ligi miljardi dollari väärtuses hallatavaid varasid. "See on absoluutselt massiivne võit RBC-le San Francisco turul," kirjutas väljaanne.

Töötanud riigiametis Obama ja mõlema Bushi ajal

Eduka karjääri kõrval erasektoris on Grayson jõudnud teenida ka riigiametis kolme varasema presidendi - nii vabariiklaste kui demokraadi - ajal ning sai ühiskondliku ameti ka praeguselt riigipealt.

Aastatel 1989-1993 valitsenud president George H. W. Bush määras õigusteaduse doktorikraadiga Graysoni USA maaväe peajuristi asetäitjaks, kelle alluvuses tegutses 2700 juristi. Vanema Bushi poeg, aastatel 2001-2009 presidendina töötanud George W. Bush nimetas Graysoni USA maksuameti järelvalvenõukogusse ning Valge Maja praktikantide programmi üle järele valvava komisjoni liikmeks.

Noorema Bushi järel kaheksa aastat Valges Majas teeninud demokraadist presidendi Barack Obama ajal tegutses Grayson praktikantide komisjoni regionaalse ametnikuna.

Trump nimetas Graysoni San Francisco rahvusparki haldava Presidio Trusti nõukogu liikmeks, mille teised nõukogu liikmed ta mullu aprillis nõukogu juhiks valisid.

Graysonil on õigusteaduse doktorikraad

Keskhariduse omandas Grayson St. Ignatiuse kolledžis San Franciscos, mis on katoliiklikke traditsioone järgiv erakool ning 1855. aastal asutatuna California osariigi üks vanimaid keskkoole.

Grayson omandas bakalaureusekraadi California ülikoolis Santa Barbaras ning õigusteaduse doktorikraadi San Francisco ülikoolis.

Lisaks eelnimetatud ühiskondlikele ametitele on Grayson California Berkeley ülikooli riigiteaduste instituudi nõukogu, Smithsoniani instituudi Woodrow Wilsoni rahvusvahelise teadlaste keskuse nõukogu ja Hawai ülikooli nõukogu liige, kuuludes ka viimase investeerimiskomiteesse. Grayson on varasemalt olnud ka ka San Franscisco piiskopkonna investeerimiskomitee liige.

USA maaväe juht on annetanud Graysonile väljapaistva tsiviilteenistuse eest ordeni.

Grayson kuulub üliprestiižsesse klubisse

Grayson on ka Washingtonis tegutseva Metropolitan Club'i liige, mis on üks kolmest USA kõige presiižsemast ja eksklusiivsemast eraklubist. Selle liikmeteks on olnud mitmed Ameerika Ühendriikide presidendid, muud poliitikud, kõrged sõjaväelased ja diplomaadid.

Lisaks on Grayson San Franciscos tegutseva Villa Taverna Club'i president ja ta kuulub ka Tiburon Peninsula Club'i.

Grayson elab koos oma abikaasa Laurie' ja kahe tütrega San Franciscos, kolmas tütar töötab Washingtonis USA kongressis. Tulevane suursaadik rõhutas oma esinemises senati väliskomisjoni ees oma vanemate rolli tema kujunemises, märkides, et tema isa oli Korea sõja veteran ning töötas USA mereväe peajuristi asetätijana president Ronald Reagani ajal.

Rääkis Eesti tugevustest

Väliskomisjonis peetud kõnes tõi Grayson esile USA ja Eesti sada aastat kestnud suhted, rõhutas Eesti panust NATO välismissioonidel ning tõi eraldi välja, et Eesti on alates 2012. aastast eraldanud vähemalt kaks protsenti oma SKP-st kaitsekuludeks, olles sellega teistele liitlastele eeskujuks.

"Kui mind ametisse kinnitatakse, siis ma kavatsen töötada kaitsekoostöö süvendamise nimel Eestiga," lubas Grayson.

Tulevane saadik tõi ka välja Kolme mere riikide oktoobrisse kavandatud kohtumise Tallinnas, märkides, et selle initsiatiivi üks eesmärke on pakkuda alternatiive investoritele, kelle eesmärgid ei pruugi ühtida regiooni või USA omadega.

Eesti on ka infotehnoloogia rakendamise üks liidreid maailmas, märkis Grayson.

"Kui mind kinnitatakse, siis kasutan ma oma kogemusi töötamisel talendikate tehnoloogia, küber- ja tehisintellektiettevõtetega San Franciscos, Silicon Valley's ja mujal Ameerika Ühendriikides, et avardada meie kaubandus-, teaduskoostöö- ja investeerimisvõimalusi," rääkis Grayson.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: