Biden valib Eestisse saatmiseks uue suursaadiku

USA lipp Valge Maja katusel.
USA lipp Valge Maja katusel. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMAPRESS.com

Ameerika Ühendriikide president Joe Biden valib Eestisse lähetamiseks uue suursaadiku. Endise riigipea Donald Trumpi esitatud William Ellison Grayson, kelle kandidatuuri USA senat augustis kinnitas, kuid kes Eestisse ei jõudnudki, Tallinnas tööle ei hakka.

"President Biden valib järgmise suursaadiku Eestisse," ütles Ameerika Ühendriikide Tallinna-saatkonna pressiesindaja Mark Naylor ERR-ile. "Ootame, millal saame seda isikut pärast valiku- ja kinnitamisprotseduuride lõpuleviimist Tallinnas tervitada," lisas ta.

"Ühendriigid jäävad president Bideni administratsiooni ajal pühendunuks tugevale partnerlusele Eestiga ja koostööle julgeoleku tugevdamiseks, demokraatia ja inimõiguste edendamiseks, jätkusuutliku arengu julgustamiseks ning globaalse kliimakriisiga tegelemiseks," kinnitas Naylor.

Trumpi poolt USA uueks suursaadikuks Eestis valitud Graysoni kandidatuuri kiitis senat heaks eelmise aasta 6. augustil. Trump esitas Graysoni suursaadiku kandidaadiks esimest korda juba 2019. aasta 30. septembril, kuid tema kinnitamise protseduurid võtsid nii kaua aega, et California osariigis väga rikaste inimeste varahaldurina tegutsev Grayson Tallinnasse ei jõudnudki.

USA tavade kohaselt esitavad poliitiliselt valitud suursaadikud presidendi vahetumisel tagasiastumisavalduse ning uus administratsioon saab võimaluse nimetada ametisse oma kandidaadi. Ka Grayson on erinevalt karjääridiplomaatidest niinimetatud poliitiline suursaadik.

Arvestades, et uus president peab täitma võimuvahetusega vabanenud kohad oma administratsioonis, sealhulgas ka välisministeeriumis, võib eeldada, et uute saadikute leidmine ei toimu väga kiirelt.

Eestis ei ole Ameerika Ühendriikide suursaadikut olnud alates 2018. aasta suvest, kui toonane saadik James D. Melville teatas, et astub ametist tagasi. Põhjusena tõi ta esile president Trumpi vastuolulised avaldused NATO ja Euroopa liitlaste aadressil.

Karjääridiplomaat Melville'i nimetas ametisse USA president Barack Obama, ta andis oma volikirja president Toomas Hendrik Ilvesele 2015. aasta detsembris.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: