Trump valis oma suursaadikuks Eestis sündinud juristi Roman Pipko
USA presidendiks valitud Donald Trump nimetas oma kandidaadiks suursaadiku kohale Eestis sündinud, kuid mitte-eesti taustaga juristi Roman Pipko.
Ametikoht nõuab senati kinnitust, kuid vabariiklaste kontroll kongressi ülemkoja üle peaks muutma sellise heakskiidu saamise suhteliselt lihtsaks, tõdes otsusest teatanud väljaanne Politico.
Siiski võib see nimetamine pälvida tavapärasest rohkem tähelepanu, sest Venemaaga piirnev Eesti on üks Euroopa riike, kes kõige häälekamalt väljendavad vajadust kaitsta Venemaa sissetungi vastu võitlevat Ukrainat, märkis Politico
Trumpi reedeõhtuse teate kohaselt on Pipko esindanud USA huve Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupangas (EBRD) ning Venemaa Ameerika Ettevõtlusfondis. Samuti on ta esindanud USA ettevõtteid ja pidanud läbirääkimisi projektide üle Euroopast Aafrikani. Tema töö on hõlmanud ka sanktsioonide jõustamist.
Pipko osales 2009. aastal kosmeetikakuninganna ja omanimelise kaubamärgi looja Estée Lauderi poja Ronald S. Lauderi partnerina plaanis investeerida Tallinna linnahalli enam kui miljard krooni. Algatuse taga olnud USA ettevõtte Tallinn Entertainment LLC teine kolmandik kuulus investeerimisühingule GF Capital Management & Advisors ja kolmas osaline oli finantsnõustamisega tegelev äriühing Remi International, mille enamusaktsionär on Roman Pipko, kirjutas Postimees toona. Pipko on sündinud ja kasvanud Eestis ning osalenud juristi ja pankurina nii Kesk- kui Ida-Euroopa äritegevuses, sealhulgas nõustanud erinevaid tehinguid Eestis, lisas leht.
"Roman on sündinud ja kasvanud Eestis. Tal on laialdased kogemused välisriikide valitsustega suhtlemisel, ta on esindanud USA huve Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupangas ning Venemaa Ameerika Ettevõtlusfondis. Roman on koostöös USA valitsusasutustega esindanud Ameerika ettevõtteid, pidades läbirääkimisi projektidega Mongoolias, Aafrikas, Venemaal, Lääne-Euroopas ja oma sünnimaal Eestis ning teinud koostööd välisriikide valitsustega USA sanktsioonide jõustamise alal. Roman on lõpetanud Columbia ülikooli ja Yale'i õigusteaduskonna. Seadusliku immigrandina on ta elanud Ameerika lubaduste järgi ja ma usun, et ta edendab oma uues rollis Ameerika huve," kirjutas ka Trump sotsiaalmeedias. "Õnnitlused, Roman!" lõpetas ta oma postituse.
I am pleased to announce the nomination of Roman Pipko to serve as the next United States Ambassador to the Republic of Estonia.
— Donald J. Trump Posts From His Truth Social (@TrumpDailyPosts) January 4, 2025
Roman was born and raised in Estonia. He has extensive experience in dealing with Foreign Governments, having represented U.S. interests in the…
"Seadusliku immigrandina on ta ise kogenud neid võimalusi, mida Ameerikal on pakkuda ja ma usun, et ta edendab oma uues rollis Ameerika huve," kirjutas Trump.
Roman ja Simona Pipko 1987. aastal väljaandes International Lawyer avaldatud artiklist selgub, et Roman Pipko õppis Tartu Riikliku Ülikooli õigusteaduskonnas ning pärast emigreerumist USA-sse 1981. aastal töötas Columbia ülikoolis W. A. Harrimani Nõukogude Liidu uuringute instituudis.
Äriregistri andmetel on Pipko sündinud 10. juulil 1960.
Roman Pipko tütar Elizabeth Pipko on töötanud Donald Trumpi kampaaniate heaks alates 2016. aastast ja muu hulgas avaldanud toetust Ukrainale.
Harri Kingo: olime Pipkoga nõukogude võimule vaenlased
Ajakirjanik Harri Kingo, kelle kursusekaaslane Roman Pipko Tartu Ülikooli õigusteaduskonnas oli, kirjeldas tulevast suursaadikut oma tolle aja usaldusväärse sõbrana.
"Ta oli üks neist, kes kuulus siis meie lähemate sõprade – usaldusväärsete kursusekaaslaste ringi. Sest oli selge – juudipoiss pole see, kelle KGB ära saaks värvata. Oleks Pipko olnud koputaja, ükski meie väikesest sõpruskonnast poleks kunagi ülikooli lõpetanud. Meie arusaamad ja jutud olid sellised. Meie elutee oleks meid pigem ära kaugele külmale maale viinud. Olime ikka ehtsad vaenlased nõukogude võimule, kuigi tegudeni me ei jõudnud. Ega plaaninudki jõuda. Meil oli aru peas," kirjutas Kingo sotsiaalmeedias.
"Olime Romaniga ülikooli ajal suured sõbrad ja täiesti avameelsed selles suhtes, mida me arvasime nõukogude võimust ja kogu tollasest jamast. Ta oli igati tark ja nutikas poiss. Saades ülikooli ja meie kursusele rääkis ta peamiselt vaid vene keelt. Kuid väga lühikese ajaga omandas ka eesti keele ja oli selles igati hea," lisas ta.
Kingo tõdes, et läbikäimine Pipkoga kestis seni, kuni viimane ülikooli keskel Nõukogude Liidust lahkus.
Kingo sõnul ei olnud Roman Pipko hariduse valik juhuslik, sest nii tema ema kui ka isa olid Tallinnas tunnustatud advokaadid.
Kunagine ehitusjuht: Pipko paistis mõistvat ka eesti keelt
Pipko osales juba 1991. aastal, kui Eesti ei olnud veel oma iseseisvust taastanud, USA investorite juriidilise nõustajana läbirääkimistel Kunda tsemenditehase renoveerimise üle, meenutas tollane Eesti ehitusministri asetäitja ja tollase Kunda tehase haldusnõukogu esimees Aadu Kana, kes juhtis Eesti-poolset delegatsiooni.
Kana rääkis, et läbirääkimistel Ronald S. Lauderi delegatsiooni liikmena paistis Pipko mõistvat ka eesti keelt.
"Roman Pipko, kes oli seal juristina – tema oli Eestis sündinud ja alguses [me] ei saanud aru, et ta valdab nii vene keelt, eesti keelt ja see, mis me oma väikse grupiga rääkisime, see oli tal nagu selge – ta kuulas," rääkis Kana ERR-ile. "Ta oli juristina väga soliidne, väga pädev ja osav, ta teadis, mida rääkis," lisas Kana.
Lauderi ettevõte siiski Kunda tsemenditehasesse osalust ei saanud, vaid Eesti valis koostööpartneriteks Šveitsi, Norra, Rootsi ja Soome firmad, millega koostöös sündis Kunda Nordic Tsement, ütles Kana.
USA eelmise suursaadiku nimetamine võttis aastaid
USA praegune suursaadik Eestis on George P. Kent, kes saabus Tallinna 2023. aasta jaanuaris. USA senat kinnitas president Joe Bideni esitatud Kenti suursaadikuks 13. detsembril 2022.
Enne teda ei olnud Ameerika Ühendriikidel Eestis suursaadikut alates 2018. aastast, kui tollane saadik James D. Melville Jr teatas samas juuni lõpus, et astub ametist tagasi, tuues põhjusena tollase presidendi Donald Trumpi vastuolulised avaldused NATO ja Euroopa liitlaste aadressil.
Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael