Keskerakonna juhatusse kandideerib 32 inimest

{{1597404900000 | amCalendar}}
Foto: Ernest Bondarenko/Keskerakond

Kui Keskerakonna esimehe kohale konkurentsi pole ning esimehena soovib jätkata Jüri Ratas, siis 17-kohalisse juhatusse kandideerib tihedas konkurentsis 32 partei liiget.

Juhatusse kandideerivad majandus- ja taristuminister Taavi Aas, riigihalduse minister Jaak Aab, haridusminister Mailis Reps, sotsiaalminister Tanel Kiik riigikogu liikmed Enn Eesmaa, Jaanus Karilaid, Andrei Korobeinik, Siret Kotka, Anneli Ott, Aadu Must, Kersti Sarapuu, Marika Tuus-Laul ja eurosaadik Yana Toom.

Samuti Tallinna abilinnapead Vadim Belobrovtsev ja Eha Võrk ning Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart.

Lisaks kandideerivad juhatusse Viljandi volikogu liige Helmut Hallemaa, munitsipaalaktivist Vsevolod Jürgenson, ettevõtja ja omavalitsustegelane Marek Kullamägi, Tallinna Mustamäe linnaosa vanem Lauri Laats, endine riigikogu liige Ando Leps, Viimsi volikogu liige Oliver Liidemann, endine kohtunik Valeri Lõõnik, ettevõtja Kersti Männik, Valga volikogu esimees Alar Nääme, euroskeptik ja Saku vallavolikogu liige Ivar Raig, Vladimir Svet, Tallinna linnavolikogu esimees Tiit Terik, ärimees Jaan Toots, Põlva abivallavanem Janika Usin ja ettevõtja ja jurist Gert Üprus.

Juhatusse kandideerib ka Rahvaliidu ridades põllumajandusministri ametit pidanud Ester Tuiksoo, kes tunnistati 2014. aasta riigikohtu kriminaalkolleegiumi poolt maadevahetuse kriminaalasjas süüdi pistise võtmises ja andmises.

Automaatselt saavad juhatusse sisse noortekogu esimees, kelleks praegu on Kea Kohv ning erakonna volikogu ja riigikogu fraktsiooni esimehed, mille mõlemaid kohti täidab Kersti Sarapuu.

Juhatuse liikmeks kandideerijad pandi lukku 15. juulil. Juhatus saab põhikirja järgi olla kuni 18-liikmeline. Praeguses juhatuses on 17 liiget. Aseesimehed kinnitatakse üldkogu poolt esimehe ettepanekul pärast juhatuse valimisi.

Partei aseesimees Mihhail Kõlvart ütles "Aktuaalsele kaamerale", et erakonna jaoks on tähtis täpsustada ideoloogilist suunda ning seda ka valijatele selgitada.

"Valimised poliitukutele on põhiline üritus aga ei tohi ja ei saa unustada seda, milleks me soovime neid valimisi võita," ütles Kõlvart, pidades silmas tuleva aasta kohalikke valimisi.

Rääkides praegusest valitsusliidust ütles Kõlvart, et koalitsioonis tuleb teha kompromisse, kuid need peavad eelkõige arvestama ühiskonna vajadusi.

"Kokkuleppe sisu kasumisaajad peavad olema mitte erakonnad, vaid eelkõige ühiskond. Teisisõnu - koalitsiooni kokkulepped, mis saavutatakse, peavad peegelduma ühiskonnas ja tekitama ühiskonnas solidaarsust," ütles ta.

Praeguse juhatuse liikmetest ei kandideeri uuesti juhatusse riigikogu liikmed Kalev Kallo ja Erki Savisaar.

Kalev Kallo ütles küll ERR-ile, et ei soovi sel teemal rääkida, ent märkis, et on juhatuses juba piisavalt kaua olnud.

"Eks on oldud ka juba ja vanust on ka. Ega ei pea kogu aeg juhatuses olema," ütles Kallo.

"Niikaua kui on võimalik töötan riigikogus ja kui asjaolud muutuvad, siis ei tööta. Ongi kõik," lisas ta.

Tallinna ringkonnakohus mõistis juunis tehtud otsusega Kalev Kallo süüdi altkäemaksu võtmisele ja andmisele kaasa aitamises, altkäemaksu vahendamises ja keelatud annetuse tegemise episoodis. Kallo kaebas süüdimõistva otsuse edasi riigikohtusse. Riigikohtu pressiesindaja Susann Kivi ütles reedel ERR-ile, et riigikohtu istungi aega ei ole veel selgunud.

Riigikogu keskkonnakomisjoni esimees Erki Savisaar ütles aga juhatusse kandideerimisest loobumise kohta, et soovib pühenduda rohkem riigikogu tööle.

"Las teised juhatavad ka vahepeal. Riigikogus on tööd palju ja lihtsalt tahan rohkem nendele teemadele pühenduda. Selle juhatuse peamine ülesanne on kohalike omavalitsuste valimiste ettevalmistamine ja nendel edukas sooritus. Ma pigem keskendun riigikogule ja vaatame hiljem jälle," lausus Savisaar.

ERR küsis ka Savisaarelt, millise hinnangu annab ta lõpetavale juhatusele, kes on pidanud tegelema mitme skandaalse teemaga, olgu see siis tüli Tartu piirkonnas sealse piirkonna juhi Jaan Tootsi ja nüüd endise abilinnapea Monica Ranna vahel, mitmed kohtuasjad või ka näiteks erakonna kriitiline rahaline seis.

"Lihtne ei ole olnud, aga ma usun, et see juhatus on väga hästi oma ülesannetega toime tulnud. Erakond on ikkagi valitsuses ja saab teostada oma programmi," kommenteeris Savisaar.

Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb ütles Kallo ja Savisaare kohta järgmist. "Igaüks otsustab, kui aktiivsed nad eraonnas olla tahavad. Mõlemad on väga aktiivsed riigikogu liikmed ja ma saan aru, et nad otsustasid rohkem pühenduda riigikogu tööle," lausus Korb.

Keskerakonna kongress toimub 22. augustil Tallinnas.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: