Ilves: hakkame 20. augustit nimetama Jätkupäevaks!

Toomas Hendrik Ilves
Toomas Hendrik Ilves Autor/allikas: Rene Suurkaev / ERR

Taasiseseisvumispäeva võiks hakata nimetama Jätkupäevaks, leiab president Toomas Hendrik Ilves.

"Mis oleks, kuid nimetaks seda päeva eesti keelele omasemalt, täpsemalt ja suupärasemalt Jätkupäevaks?" kirjutas Ilves sotsiaalmeedias.

Ilves arutleb oma postituses 20. augusti tähenduse üle ning märgib, et see on "eestlasele hingeliselt - ja oma nahal tunnetatult - aasta kõige olulisem päev".  

"24. veebruar jääb alatiseks olema koos oma 20. sajandi traditsioonidega. Kuid 20. august tähendab midagi enamat, isiklikumat - see tunne, et olid ise juures, olid kohal – või olid seal su vanemad - , kui iseseisev Eesti taas tegelikkuseks sai, ei lähe kunagi ühegi okupatsiooni üle elanud inimese teadvusest," kirjutab Ilves.

Ta leiab, et nimetus "Taasiseseisvumispäev" kirjeldab 20. augustit liialt passiivsena, nagu oleks Eesti vabaks saamine olnud ette määratud või juhtunud iseenesest. "Miski ei ole ette määratud, miski ei sünni iseenesest. See nimetus vähendab kõigi nende panust, kes selle nimel tööd tegid, kes kannatasid vangilaagrites, kes tapeti. Eestlased taastasid iseseisvuse ise, suurte pingutustega," rõhutas Ilves.

""Iseseisvumise taastamise aastapäev" on sisult täpsem, kuid veidi pikk, et see omaseks ja kasutatavaks jääks," lisas Ilves.  

Sellest lähtuvalt teebki Ilves ettepaneku hakata 20. augustit nimetama Jätkupäevaks.

"Eesti riik ei lõppenud okupatsiooniga. See jätkus, see kestis edasi. 20. august on päev, mil eestlased tänu omaenda ponnistustele jätkasid de facto oma toona 73 aastat vana riigi peremeestena, mis oli de jure kogu aeg olemas olnud.
Selle päeva tähtsust tuleb rõhutada, tunnustades neid inimesi – Gulagi saadetud teisimõtejaid, 40 kirja autoreid, rahvuslike laulude loojaid ja mitmeid teisi, kes tolle pika, aastakümneid kestnud vabadusvõitluse ajal nii paljuga riskisid ja nii palju panustasid," kirjutas Ilves.

"Head Jätkupäeva, armas Eesti rahvas. Elagu Eesti!" lõpetas Eesti eelmine president oma postituse.

Taasiseseisvumispäev (ka iseseisvuse taastamise päev) on Eesti Vabariigi riigipüha, millega igal aastal 20. augustil tähistatakse Eesti Vabariigi de facto taastamist Eesti Vabariigi Ülemnõukogu otsusega Eesti riiklikust iseseisvusest, mis võeti Eesti Komiteega kooskõlastatult vastu Eesti Vabariigi Ülemnõukogu istungil 20. augustil 1991 kell 23.03.

Sama dokumendiga otsustati moodustada Eesti Vabariigi põhiseaduse väljatöötamiseks Põhiseaduslik Assamblee, mille "koosseis kujundatakse delegeerimise teel Eesti Vabariigi kõrgeima seadusandliku riigivõimuorgani Eesti Vabariigi Ülemnõukogu ning Eesti Vabariigi kodanikkonna esinduskogu Eesti Kongressi poolt" ja viia läbi Eesti Vabariigi uue põhiseaduse järgi Eesti Vabariigi parlamendivalimised 1992. aasta jooksul.

Eesti Vabariigi Ülemnõukogu lähtus oma otsuses Eesti Vabariigi järjekestvusest rahvusvahelise õiguse subjektina.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: