Türgi ja Kreeka teatasid rivaalitsevatest õppustest Vahemere idaosas

Kreeka ja Prantsusmaa sõjalaevad ühisel õppusel Vahemeres.
Kreeka ja Prantsusmaa sõjalaevad ühisel õppusel Vahemeres. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Türgi ja Kreeka teatasid rivaalitsevate õppuste korraldamisest Vahemere idaosas teisipäeval, mil Saksa välisminister Heiko Maas peab mõlemas riigis kõnelusi, üritades leevendada kasvavaid pingeid seoses maagaasivarudega selles piirkonnas.

Suurte maagaasimaardlale avastamine Küprose ja Kreeta vetes on suurendanud pingeid kahe NATO liikme Türgi ja Kreeka vahel.

Türgi saatis oma uurimislaeva Oruc Reis sellesse piirkonda 10. augustil, saadetuna sõjalaevadest. Kreeka ja tema liitlane Prantsusmaa saatsid mõlemad oma sõjalaevad jälgima Türgi tegevust.

Kreeka otsus korraldada teisipäeval Kreetast lõunas mereväeõppus on ilmselt vastus Türgi otsusele pikendada Oruc Reisi missiooni nelja päeva võrra neljapäevani.

Türgi kaitseministeerium reageeris Ateena teatele, öeldes, et planeerib oma õppust, edendamaks koordineerimist ja merejõudude ühist tegevust. Ka Türgi õppus leiab aset teisipäeval Kreetast lõunas.

Türgi president Recep Tayyip Erdogan ütles, et võib pikendada Oruc Reisi missiooni veelgi, ning süüdistas Kreekat ebaseaduslikus ja "rikutud viisil" käitumises.

"Türgi ei astu isegi kõige väiksematki sammu tagasi Oruc Reisi ega seda saatvate meie mereväeelementide tegevuses," ütles Erdogan iganädalasel valitsuse istungil.

Maas kavatseb kohtuda Ateenas peaminister Kyriakos Mitsotakise ja endise valitsusjuhi, Syriza liidri Alexis Tsiprasega. Seejärel lendab Saksa välisminister Ankarasse kõnelustele oma Türgi kolleegi Mevlüt Cavusogluga.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: