Mürgistus koliinesteraasi inhibiitoriga - mida see tähendab?

Foto: SCANPIX/AFP

Venemaa opositsioonijuhi Aleksei Navalnõi puhul oletavad Saksa arstid keerulise nimetusega koliinesteraasi inhibiitorite rühma kuuluva ainega mürgitamist. Tallinna Tehnikaülikooli loodusteaduskonna dotsent Vello Tõugu selgitas "Aktuaalsele kaamerale", mida see õigupoolest tähendab.

Inhibiitor on keemilise protsessi pidurdaja. Antud juhul on pidurdatud närvirakult lihasrakule kanduv signaal ning lihas jääb krampi, selgitas Tõugu. Ta joonistas närviraku, näitlikustamaks, kuidas retseptor kannab üle signaali närvirakult lihasrakule ja lihas pingestub.

"Siin on meil olemas retseptorid, kes kannavad signaali üle. Ja lihas siis tõmbub kokku. Selleks, et lihas uuesti lõdvestuks, selleks on siin selline ensüüm, mille nimi on atsetüülkoliinesteraas, mis hüdrolüüsib virgatsmolekuli ära," rääkis Tõugu.

Kui virgats on oma töö teinud, on signaal lihase pingestumiseks maas. Kui signaali maha ei võeta, lihas ei lõdvestu, närvi ja lihase vaheline loomulik side on kinni kiilunud. Aleksei Navalnõi tee sisaldas mingit ainet, mis just sellise trikiga hakkama sai.

Järgnevad krambid ning võib saabuda surm, enamasti hingamispuudulikkusse. Kunstlikus koomas olevat Navalnõid ravivad Saksa tohtrid atropiiniga, mis leevendab sümptomeid.

"Patsient on kunstlikus koomas ja see võimaldab seda, et ta lihased ei oleks kogu aeg pinges ja et nad lõdvestuksid. See atropiin lihtsalt lõdvestab lihased ära. Blokeerib selle signaali, mis on kogemata peale jäänud," rääkis Tõugu.

Vene opositsioonijuhile Aleksei Navalnõile Berliini Charite haiglas tehtud analüüsid osutavad mürgitamisele, kuid tema elu ei ole enam ohus, teatas haigla esmaspäeval.

"Kliinilised leiud näitavad mürgistust koliinesteraasi inhibiitorite rühma kuuluva ainega," on öeldud haigla esmaspäevases avalduses.

Millise ainega konkreetselt tegemist on, ei ole seni selge. Selleks on vaja täiendavaid uuringuid.

Navalnõi oli 20. augustil lennukis, millega ta suundus Tomskist Moskvasse, kui tal hakkas halb. Lennuk maandus erakorraliselt Omski lennuväljal ja Navalnõi viidi haiglase.

Navalnõi juhtumit kommenteeris saates "Ringvaade suvel" Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: