Saksamaa: Navalnõi mürgitamist Novitšokiga kinnitasid ka Rootsi ja Prantsusmaa

{{1600073460000 | amCalendar}}
Foto: SCANPX / PA Wire / PA Images

Saksa valitsus teatas esmaspäeval, et veel kahe riigi - Rootsi ja Prantsusmaa - laborid on oma iseseisvate analüüside põhjal andnud kinnituse, et Vene opositsiooniliider Aleksei Navalnõi mürgitati Nõukogude Liidus loodud närvimürgiga Novitšok. Saksamaa kutsus Vene võime üles koostööle mürgitamise uurimiseks.

"Prantsusmaa ja Rootsi erilaborid viisid läbi oma uuringud ja kinnitasid Saksamaa tulemusi. See tähendab, et nüüd on meil kolmest, üksteisest sõltumatult töötanud laborist kinnitus, et Navalnõi mürgitamiseks kasutatud aine oli Novitšoki rühma närvimürk," ütles Saksa valitsuse pressiesindaja Steffen Seibert pressikonverentsil.

"Me teeme Venemaale uuesti üleskutse selgitada juhtunut. Me oleme tihedas kontaktis oma Euroopa partneritega edasiste sammude kavandamisel," ütles Seibert.

Venemaa nõuab, et Novitšoki tuvastanud laborid oma uurimistulemusi ka nendega jagaks. Saksamaa hinnangul pole selleks vähimatki vajadust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Navalnõi oli Vene haiglas ravil 48 tundi. Vene poolel on Navalnõi proovid. Nüüd tahab Vene pool, et kolm sõltumatut laborit, mis proove uurisid, jagaksid oma tulemusi ka Venemaaga. Ent Navalnõi oli Venemaal ravil, seega on Venemaal kogu info ja analüüsimiseks vajalikud proovid olemas," ütles Saksamaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Adebahr.

Saksamaa on Navalnõi kehast võetud proovid saatnud analüüsimiseks ka keemiarelva keelustamise leppe täitmist järgivale rahvusvahelisele organisatsioonile.

Venemaa eitab mürgitamist jätkuvalt, viidates Omski haigla, kuhu Navalnõi kõigepealt ravile sattus, arstidele, kes opositsioonijuhi kehast mürgijälgi ei leidnud.

Navalnõid tabas mürgitus 20. augustil, kui ta oli alustanud lendu Tomskist Moskvasse. Lennuki meeskond otsustas teha maandumise Omskis, kus Navalnõi haiglasse toimetati. Vene arstid andsid Navalnõi ootamatu haiguse põhjuste kohta ebamääraseid selgitusi ning väidetevalt venitasid tema lubamisega ravile Saksamaale, kuhu ta siiski kolmandal päeval jõudis.

Saksamaa teatas üle-eelmisel nädalal, et tema sõjaväelaboris tehtud test näitas selgelt, et Navalnõi mürgitati Nõukogude Liidus väljatöötatud närvimürgi Novitšok ühe modifikatsiooniga.

 

Toimetaja: Mait Ots, Arni Alandi, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: