Navalnõi tuli teadvusele ja mäletab juhtunut

Foto: SCANPIX / AP

Venemaal mürgitatud opositsiooniliider Aleksei Navalnõi on pärast koomast väljatoomist Berliini haiglas taas täie teadvuse juures ning mäletab mürgitamisele eelnenud sündmusi. Kuna aga Saksa politsei kardab uut rünnakut Navalnõile, on tema kaitset veelgi tugevdatud.

Vene ajalehe Kommersant vahendatud väljaannete The Insider ja Der Spiegel andmeil on Navalnõi seisund paranenud ning väidetavalt suudab ta juba meenutada ka tema mürgitamisele eelnenud sündmusi kuni hetkeni, kui tal lennukis halb hakkas.

Arstide hinnangul saavutab Navalnõi oma mürgitamis-eelse seisundiga võrreldes füüsiliselt vähemalt 90-protsendise võimekuse, psüühiliselt on ta aga juba praktiliselt täielikult taastunud.

Der Spiegeli andmeil suudab Navalnõi juba rääkida ning arvatavasti õnnestub tal meenutada ka mürgitamisele eelnenud sündmusi. Tema avaldused võivad ohustada neid, kes tema mürgitamise korraldasid, märkis leht.

Berliini Charite haigla arstid, kelle hoole all Navalnõi on, lubavad nüüd lisaks tema abikaasale ka teisi külastajaid, kuid kuna politsei hinnangul võidakse Vene opositsionääri uuesti rünnata, siis on tema kaitset tugevdatud ning kõik külalised peavad läbima karmi turvakontrolli.

Saksa politsei tõstis oma valmisoleku kõrgeimale ehk punasele tasemele kolmapäeval pärast seda, kui selgus, et Navalnõi mäletab kõike ning on seega tema vaenlastele suuremaks ohuks.

Lisaks valmistub politsei mitte ainult füüsiliste rünnakute tõrjumiseks, vaid on valmis tegelema ka psühholoogiliste rünnetega, valeinfo kampaaniatega, millega näiteks püütakse Charite haiglat kompromiteerida, kirjutab The Insider.

Varasemalt oli Saksa võimud teavitanud demokraatlike suurrikide ühenduse G7 juhte sellest, et Navalnõid mürgitati Vene keemiarelva Novitšok uuema versiooniga kui kasutatid Ühendkuningriigis Vene topeltagendi Sergei Skripali ründamisel. Saksa võimude hinnangul suudavad sellist mürki toota ainult riiklikud laborid. Mürgi jälgi leiti mitte ainult Navalnõi organismist, aga ka pudelilt, millest ta jõi, kirjutas The Insider. Saksa arstide sõnul oleks olnud, siis kui pudelit poleks Venemaalt koos Navalnõiga ära toodud, mürgi kindlakstegemine märksa keerulisem. Just see märkamata jäänud detail on Vene eriteenistuste suurim möödalask, tõdeb väljaanne.

Navalnõi esindajat Tšeljabinskis peksti rängalt

Navalnõi staabi koordinaatorit Tšeljabinskis rünnati ööl vastu neljapäeva. Navalnõi staap teatas hommikul, et tundmatud isikud peksid läbi nende koordinaatori Aleksei Barabošini, vahendas BNS uudisteagentuuri Interfax teadet.

Aktivistid edastasid Telegramis, et röövimise eesmärgita rünnak pandi toime keskööl.

"Raha ega telefoni ära ei võetud. Traumapunktist saadeti koljumurru kahtlusega Aleksei kiirabiga 3. oblastihaiglasse. Aleksei sai mitme nädala jooksul staabi tööga seotud ähvardusi," seisis teates.

Tšeljabinski politsei alustas Baraboškini ründamist puudutava teabe kontrollimist.

"Raviasutusest teatati politseisse kodaniku saabumisest. Asjaga seoses algatati kontroll," öeldi piirkonna politseist.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: