Eesti majandusel läks teises kvartalis Euroopaga võrreldes pigem hästi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1598867160000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Statistikaameti majandus- ja keskkonnastatistika osakonna juhtivanalüütiku Robert Müürsepa sõnul läks Eestil olenemata 6,9-protsendilisest majanduslangusest ülejäänud Euroopaga võrreldes koroonakriisis siiski pigem hästi.

"Euroopa kontekstis on Eestis läinud väga hästi," rääkis Müürsepp esmaspäeval statistikaameti pressikonverentsil.

Euroopa Riikide võrdluses langes majandus Eestist vähem Soomes ja Leedus.

Euroopa Liidus oli keskmiselt teise kvartali majanduslangus üle 14 protsendi. "Eelkõige tingituna sellest, et suurriigid kukkusid kes üle 15 kes üle 20 protsendi," lisas ta.

Peamine tagasilöök tulenes Eesti majanduses töötlevast tööstusest ja ka majutusest ja toitlustusest. "Eesti ettevõtted suutsid tegelikult oma kulusid kiirelt kärpida, mis tähendab, et ei olnud ülemäärast kulutamist," rääkis Müürsepp.

Lisandväärtus ja toodang jätkasid kasvu ehituse ning info- ja side valdkonnas, siiski võib oodata edaspidi kahjude jõudmist ka nendesse valdkondadesse.

"Enim said pihta töötlev tööstus, majutus, toitlustus. Kõik, mis on majanduses suurem ja olulisem sai seda tunda. Maksulaekumine oli teises kvartalis kergelt negatiivne, aga selle mõju oli pigem tagasihoidlik," rääkis Müürsepp.

Sisenõudlus langes teises kvartalis üheksa protsenti, eratarbimine langes samas tempos.

"Sisuliselt ainsad kulud, mis kasvasid olid kulutused toidule ja siseteenustele, kuna inimesed veetsid rohkem aega kodus," märkis Müürsepp.

Ettevõtete investeeringud hoonetesse ja rajatistesse langesid 35,2 protsenti ning transpordivahenditesse suisa 62,5 protsenti. Valitsemissektori investeeringud hoonetesse ja rajatistesse kasvasid ja ka kodumajapidamiste investeeringud eluruumidesse, seda toetas aga hinnalangus, märkis Müürsepp.

Väliskaubandus on suures languses, kuid ülejäägis. See on Müürsepa sõnul ka ootuspärane.

Analüütikud: majanduslangus on kõvasti väiksem kui alguses kardeti

Eesti Panga ökonomist Kaspar Oja sõnul on majanduslangus kõvasti väiksem kui alguses kardeti. "Eesti puhul on olnud kaks tegurit: meil on olnud küllaltki hea hakkamasaamine viirusega ja ka meie kaubanduspartneritel on läinud küllaltki hästi," rääkis Oja ERR-ile.

Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütiku Madis Abeni sõnul on Eesti tulemused Eesti regiooni keskmised. Nimelt on Rootsi ja Läti langus olnud mõnevõrra suurem ja Leedul ja Soomel mõnevõrra väiksem.

Aben märkis, et kui kevadel esimesi meetmeid plaaniti, läthti eeldusest, et senine majanduse struktuur taastub. "Aga praeguseks on selge, et see taastumine kindlasti nii kiire ei tule," rääkis ta.

Ka Oja sõnul tuleb arvestada, et osa valdkondi ei jõudnud veel teises kvartalis majandusele reageerida, näiteks nagu ehitussektor. "Samuti harilikult tööturunäitajad reageerivad väikese viitega. Seekord ilmselt tänu nendele töötukassa meetmetele võivad need tagasilöögid olla väiksemad, aga no seda me alles näeme nüüd lähikuudel," lisas ta.

Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina märkis, et majanduslanguse põhi jäi teise kvartalisse ja majanduse taastumine on kiire, kuid pandeemia laienemine võib seda pidurdada.

Toimetaja: Barbara Oja, Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: