Olavi Lepp: kui viiruse teist lainet ei tule, pääseme eelmisest kriisist kergemalt

Swedbank Eesti üksuse juht Olavi Lepp ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et kui koroonaviiruse teist lainet ei tule, siis pääseb Eesti majandus kergemalt kui kümne aasta tagusest kriisist.

Kui te vaatate informatsiooni, mis on pangajuhi laual - maksepuhkused, hapud laenud -, siis mis valdkondades on asjad hapuks minemas?

Olulisest infost, mida me saame, reaalajas kõige paremini näitavad seda pilti kaardimaksed ja muud sedalaadi ülekanded. Seal on näha, et pole eriti üllatust, et kriisi ajal said juba pihta hotellid, transport, toitlustus jne.

Kui rääkida võlgnevustest, siis neid sisuliselt veel ei ole. Ja seal selge põhjus - kuna pangad on andnud maksepuhkusi väga lihtsustatud korras, siis ka need, kellel on raskusi, vähemalt intressi osa on jõudnud ilusasti ära teenindada. Tegelikult sealt me veel otseselt ei näe.

Küll aga maksepuhkuste osas, eks need samad sektorid, kellel käibelangused on piisavalt suured olnud, on olnud maksepuhkuse küsijad.

Töötlevat tööstust ei ole koroonakriis vähemalt esimeses kvartalis kõvasti veel tabanud. Kas me võime eeldada, et tegelikult sügavam kriis on alles ees?

Ma arvan, et vastus on pigem mõõdukas "jah". Raskused kindlasti osaliselt on ees. Mis seda meile näitab, on selgelt see, et väga suur osa töötlevast tööstusest töötab ekspordiga. Ekspordi puhul, kuidas mõõta üle kõigi laia ja mitme valdkonna ettevõtete? Ilmselt ostujuhtide indeks Euroopas - Euroopa on meie põhiline ekspordipartner, kuhu eksport läheb -, see on ikkagi pigem pessimistlikes toonides. Kui teiselt poolt ei osteta, siis pole meil võimalik väga palju müüa.

Aga samas, kui rääkida suuremate ettevõtetega otse, siis pigem ollakse äraootaval seisukohal. Otseselt veel midagi juhtunud ei ole, aga pilved kogunevad justkui.

Kas kriis, mis meid ees ootab /.../ on tegelikult sügavam, kui see, mida globaalse finantskriisi raames nägime või õnnestub üle libiseda kergemalt?

Ma arvan, et kui me oleme täna sellises punktis, kus viiruse teist lainet ei tule, siis me pääseme minu arvates kergemalt. Põhjuseid on mitu. Eeskätt see, et sisenõudlus on juba taastunud. See on küll väike võit, aga võit siiski. Ja kui me räägime eksporditurgudest, siis jah, seal ostujuhtide indeksid on endiselt all, aga nad on jõudnud oma põhja ehk siit enam halvemaks justkui ehk ei lähe. Ja me ei ole tegelikult väga sügavates numbrites miinustes täna.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: