Saksa majandus elab koroonakriisi üle kardetust paremini

Saksa majandusminister Peter Altmaier esitleb valitsuse värkset majandusprognoosi.
Saksa majandusminister Peter Altmaier esitleb valitsuse värkset majandusprognoosi. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Koroonakriisi põhjustatud kahjud Saksamaa majandusele sel aastal osutuvad vähem rängaks kui algul kardetud, kui välisnõudluse nõrkuse tõttu võib taastumine järgmine aasta olla aeglasem kui loodetud.

"Üldiselt võime vähemalt praegu öelda, et meil on tegemist V-kujulise liikumisega," ütles Saksa majandusminister Peter Altmaier teisipäeval Berliinis peetud pressikonverentsil. Ta viitas sellega majanduse kiirele langemisele, millele aga järgneb ka kiire tõus.

Saksa võimude äsjase hinnangu kohaselt kahaneb riigi majandus tänavu 5,8 protsenti. Varasemalt prognoositi 6,3-protsendist langust. Tegemist on siiski Saksa majanduse suurima aastase kukkumisega Teisest maailmasõjast saadik. Globaalse majanduskriisi ajal 2009. aastal kukkus Saksa majandus 5,7 protsenti.

Järgmiseks aastaks prognoosib majandusministeerium Saksa majanduskasvuks 4,4 protsenti, mida on vähem kui varasem 5,2-protsendine hinnang.

See tähendab, et Saksamaa majandus ei jõua pandeemia-eelsele tasemele enne 2022. aasta algust, ütles Altmaier.

Majandusministeeriumi esitatud prognooside põhjal esitab Saksa rahandusministeerium maksulaekumiste prognoosi, mille põhjal koostatakse 2021. aasta eelarvekava.

Saksa rahandusminister Olaf Scholz on juba öelnud, et palub parlamendil järgmise aasta eelarve suhtes mitte rakendada põhuseaduses sätestatud laenupiiride reegleid, kuna valitsusel on vaja võtta uut laenu.

Bundestag peatas juba tänavu märtsis ja juunis võlapiirangute rakendamise, et valitsus saaks majanduse käigushoidmiseks rohkem laenu võtta.

Saksa valitsus on alates märtsist käivitanud enneolematu pääste- ja stimuleerimismeetmeid, millega toetas ettevõtteid ja tarbijaid pandeemia esialgsete mõjude ilmnedes.

Tänavu teises kvartalis vähenes Saksa majandus 9,7 protsendi võrra eelmise aasta sama perioodiga võrreldes, mis on ikkagi parem näitaja kui Prantsusmaa 13,8 või Itaalia 12,8 protsenti.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: