Pentagon: Hiina plaanib kahekordistada tuumalõhkepeade arsenali

Hiina mandritevahelised tuumarelva kandvad raketid Pekingis paraadil.
Hiina mandritevahelised tuumarelva kandvad raketid Pekingis paraadil. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMA

Hiina plaanib 2030. aastaks kahekordistada oma tuumalõhkepeade arvu ning saada võimekus saata neid ballistiliste rakettidega teele nii maalt, merelt kui õhust, teatas USA kaitseministeerium teisipäeval avaldatud raportis.

Raporti kohaselt on Hiina relvajõud juba jõudnud USA-le järele või möödunud mitmes valdkonnas, nende seas on sõjalaevade ehitamine, maismaal baseeruvad ballistilised ja tiibraketid ning õhutõrjesüsteemid.

Pentagon märgib esimeses avalikustatud hinnangus Hiina tuumavõimekuse kohta, et Pekingil on praegu üle 200 tuumalõhkepea ehk vähem, kui on pakkunud sõltumatud analüütikud, kelle arvates võib see olla üle 300. Raporti kohaselt Hiina kahekordistab selle arvu 10 aastaga.

Hiina on juba praegu suuteline saatma tuumalõhkepäid teele ballistiliste rakettidega maalt ja merelt ning arendab võimekust teha seda ka õhust.

"On tõenäoline, et Peking püüab sajandi keskpaigaks luua sõjaväe, mis on võrdne, või mõnel juhul ületab, USA relvajõud, või mõne teise suurjõu, milles Hiina näeb vaenlast," lisas raport.

Kui Hiina saavutab selle eesmärgi ja USA ei suuda sellega tegeleda, siis on sellel "tõsised mõjud USA riiklikele huvidele ja rahvusvahelistel reeglitel põhineva korra julgeolekule".

Ühe Pentagoni ametniku sõnul jääb Hiina USA-st tuumalõhkepeade arvult maha, kuid nende tootmise kiirendamine näitab, et Peking liigub traditsiooniliselt minimaalselt vajalikult heidutuselt täiemahulisele võistlusele.

USA kaitseministri abi asetäitja Chad Sbragia sõnul on sõjaline laienemine osa Hiina üldisest strateegiast jõuda 2049. aastaks maailma juhtivaks suurjõuks.

Raportis märgitakse, et Hiinal on juba maailma suurim sõjalaevastik 350 laeva ja allveelaevaga. USA mereväel on 293 alust ning Pentagon soovib suurendada nende arvu 355 laevani.

USA juhib endiselt allveelaevadelt ja õhust tulistatavate ballistiliste rakettide osas. Hiina püüab arendada viimast võimekust.

Raportis märgitakse, et Hiina tahab suunata oma võimu ida suunas Vaiksesse ookeani ja suruda USA regioonist välja.

Samuti soovib Hiina tuua Washingtoni liitlase Taiwani oma kontrolli alla ning Peking on seadnud eesmärgiks saavutada võimekus võita võimalik sõda USA-ga Taipei pärast.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: