Krossi Kõue mõis esitas viimaks kolme aasta aruanded

Eerik-Niiles Kross
Eerik-Niiles Kross Autor/allikas: Sander Koit / ERR

Riigikogu liikme Eerik-Niiles Krossi kahjumis ja pikalt müügis olnud Kõue mõis esitas augusti lõpul korraga viimase kolme aasta majandusaasta aruanded. Seejuures ei allkirjastanud aruandeid mitte juhatuse liikmed, vaid notar.

Viimati esitas Krossile ja tema abikaasale Mary Krossile kuuluv Kõue Mõis OÜ tähtajaks majandusaasta aruande 2016. aasta kohta. Ametlikult kuulub Krossile endale 36 protsenti ettevõttest, Mary Krossile 27 protsenti ettevõttest ning ülejäänud osanikud on samuti Krossile kuuluvad konsultatsioonifirmad Hansamari OÜ ja Trustcorp OÜ.

Kross on seejuures soovinud mõisa maha müüa, kuid seni tulutult. Möödunud aastal pandi mõis müüki 3,8 miljoni euroga. Kross rääkis möödunud aastal Kroonikale, et mõisa taastamine on olnud tema perele kogukonda toetav projekt ning ta loodab, et mõisa ostab keegi, "kel on parem positsioon asja edasi ajada ja keda Eesti Rahvusringhääling ses asjas pidevalt ei koti."

Viimase kolme aasta majandusaasta aruanded esitas Kõue mõis tänavu augusti viimasel päeval.

Mõis oli tunamullu 226 500 euroga kahjumis, möödunud aasta puhaskahjum vähenes 76 500 eurole. Müügitulu samas langes aastaga 414 000 eurolt 185 000 eurole.

Samuti on viimastel aastatel korduvalt kirjutatud mõisa maksehäirete kohta. Kui veel juulis avaldas maksu- ja tolliamet korralduse 1000-eurose maksuvõla tasumiseks, siis tänaseks ettevõttel kehtivad maksehäired puuduvad.

Ettevõttel on pikaajalisi laene kokku 2,2 miljoni euro eest, millest miljoni osas on laen Blue Oil Ltd-lt, ülejäänud peamiselt ettevõttega seotud isikutelt. Neitsisaartel registreeritud Blue Oil Ltd laen tõmbas tähelepanu mõned aastad tagasi, sellega refinantseeris Kross varem Swedbankilt võetud laenu.

Samuti plaanib ettevõte järgmise viie aasta jooksul tasuda 100 000-eurose võla Margus Linnamäe MM Group OÜ-le. See kohustus pole varem avalikult teada olnud.

Kross ostis Harjumaal Kose vallas asuva Kõue mõisa 2006. aastal, renoveeris selle EAS-i toetuste abil ning avas renoveeritud mõisa klientidele 2012. aasta suvel. Viimastel aastatel on mõis viimastel aastatel tegutsenud ürituste toimumise paigana, võõrustades suuremaid pulmi ja pidusid.

Ettevõte märgib majandusaasta aruandes, et mullu teenindati peamiselt gruppe ja sündmusi ning mõisa põhiline klientuur oli kohalik. Gruppide ja sündmuste teenindamisega plaanis ettevõte jätkata ka tänavu.  

Kui 2016. aastal andis ettevõte tööd 25 inimesele, siis mullu töötas ettevõttes keskmiselt kolm inimest, kelle palgakulu ulatus 51 000 euroni.

Viimases aruandes, mille on allkirjastanud notar, ei ole juhatuse liikmeid ega firma omanikke välja toodud.

ERR-il Krossi ennast ega ettevõtte prokuristi tabada ei õnnestunud.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: