Kaja Kallas: pole Krossi majandusaasta aruannete teemasse üldse süvenenud

Kaja Kallas
Kaja Kallas Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Kolm aastat oma ettevõtte majandusaasta aruanded esitamata jätnud riigikogu Reformierakonna fraktsiooni saadik Eerik-Niiles Kross on pidevalt vältinud küsimusi sel teemal. Reformierakonna esimees Kaja Kallas ei tea Krossi käitumisest Kõue mõisaga midagi.

Kaja Kallas ütles reedel ERR-ile, et ta pole üldse tähele pannud seda, et Kross on kolm aastat Kõue mõisa majandava ettevõtte majandusaasta aruanded esitamata jätnud.

Küsimusele, kas rahvasaadikule on kohane nii käituda, vastas Kallas lühidalt.

"Kindlasti rahvasaadik peab käituma seaduskuulekalt," ütles Kallas.

ERR-il pole sel nädalal õnnestunud Krossilt hoolimata korduvatele püüdlustele kommentaari saada.

Riigikogu liikme Eerik-Niiles Krossi kahjumis ja pikalt müügis olnud Kõue mõis esitas augusti lõpul korraga viimase kolme aasta majandusaasta aruanded. Seejuures ei allkirjastanud aruandeid mitte juhatuse liikmed, vaid notar.

Enne seda esitas Krossile ja tema abikaasale Mary Krossile kuuluv Kõue Mõis OÜ tähtajaks majandusaasta aruande viimati 2016. aasta kohta. Ametlikult kuulub Krossile endale 36 protsenti ettevõttest, Mary Krossile 27 protsenti ettevõttest ning ülejäänud osanikud on samuti Krossile kuuluvad konsultatsioonifirmad Hansamari OÜ ja Trustcorp OÜ.

Viimase kolme aasta majandusaasta aruanded esitas Kõue mõis tänavu augusti viimasel päeval.

Mõis oli tunamullu 226 500 euroga kahjumis, möödunud aasta puhaskahjum vähenes 76 500 eurole. Müügitulu samas langes aastaga 414 000 eurolt 185 000 eurole.

Samuti on viimastel aastatel korduvalt kirjutatud mõisa maksehäirete kohta. Kui veel juulis avaldas maksu- ja tolliamet korralduse 1000-eurose maksuvõla tasumiseks, siis tänaseks ettevõttel kehtivad maksehäired puuduvad.

Ettevõttel on pikaajalisi laene kokku 2,2 miljoni euro eest, millest miljoni osas on laen Blue Oil Ltd-lt, ülejäänud peamiselt ettevõttega seotud isikutelt. Neitsisaartel registreeritud Blue Oil Ltd laen tõmbas tähelepanu mõned aastad tagasi, sellega refinantseeris Kross varem Swedbankilt võetud laenu.

Samuti plaanib ettevõte järgmise viie aasta jooksul tasuda 100 000-eurose võla Margus Linnamäe MM Group OÜ-le. See kohustus pole varem avalikult teada olnud.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: