Õiguskantsler: öise alkoholimüügi piiramine ei olnud õiguspärane

Õiguskantsler Ülle Madise.
Õiguskantsler Ülle Madise. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Õiguskantsler Ülle Madise hinnangul ei olnud viis päeva tagasi kehtestatud öise alkoholimüügi piiramine õiguspärane.

Politsei piiras alates 29. augustist öist alkoholimüüki lisaks Tartu- ja Ida-Virumaale ka Harju-, Põlva-, Valga- ja Võrumaal.

Põhja prefekti 28. augusti korraldusega keelati alkohoolsete jookide jaemüük Harjumaal ajavahemikul 23.00 kuni 6.00. Piirang kehtib kuni korralduse muutmiseni, kuid esialgsel hinnangul on tegemist lühiajalise keeluga, mille kestus sõltub suuresti inimeste endi suhtumisest, käitumisest ning hajutatuse nõude täitmisest.

"Nimetatud korralduse jõustamine ei olnud õiguspärane. Kõnealune alkoholimüügi piirang, mille aluseks olevat korraldust ei ole alkoholimüüjatele kätte toimetatud, vaid mis on avaldatud üksnes massiteabevahendites, saab jõustuda kõige varem 10. päeval pärast selle avaldamist. Seega ei saanud korraldusega kehtestatud piirang jõustuda 29. augustil 2020. Teavitasin probleemist ka politsei-ja piirivalveametit (PPA) ning teadaolevalt on amet asunud korraldust alkoholi jaemüüjatele kätte toimetama," ütles Ülle Madise.

Madise rääkis, et haldusakti jõustumine kohe pärast selle teatavaks tegemist ei ole küll iseenesest mõeldamatu, aga õigusriigi põhimõtte kohaselt peab haldusorgan haldusakti jõustumise aja üle otsustades hoolikalt kaaluma ühelt poolt hüvesid, mille kaitseks haldusakt antakse, ja teiselt poolt olukorda, millesse kohustatud isikud haldusakti kohesejõustumisega pannakse.

"See kehtib eriti sel juhul, kui haldusaktiga kehtestatakse sisuliselt uus reegel, mis ei ole seni ühegi normiga kehtestatud. Isikutele tuleb anda haldusakti andmise olukorda arvestades võimalikult pikk kohanemisaeg," märkis õiguskantsler.

Madise sõnul võivad need, kes leiavad, et prefekti korraldus rikub tema õigusi või PPA tegevus on tekitanud talle kahju, esitada kaebuse halduskohtule.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: