Kütusehindade tõusu lähiajal oodata ei ole

Diislikütuse hind Alexela tanklas 30. aprillil
Diislikütuse hind Alexela tanklas 30. aprillil Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Eesti tanklakettide hinnangul pole lähiajal kütusehindade tõusu oodata. Kuigi hinnad püsivad tanklates stabiilsed, siis kütuseturul valitseb koroonaviirusest tulenevalt ebakindlust.

Circle K Eesti AS mootorikütuste hinnastamisjuht Indrek Sassi sõnul langetab kütusefirma hinda esimesel võimalusel, kui seda on võimalik kütuse omahinnast tulenevalt teha.

Diislikütuse hind on tänavu aprillist püsinud alla ühe euro, viimati oli diislikütuse hind Eestis samal hinnatasemel 2016. aasta jaanuaris.

Kõikide tanklakettide vahel on Eestis väga tugev konkurents ja hinnatundlikkus, mistõttu on hinnad Eesti tanklakettides enamasti võrdsel tasemel, märkis Sassi. "Kuna Eesti on kütusehindade osas väga hinnatundlik, on Eesti üks vähestest riikidest maailmas, kus nii teenindus- kui automaatjaamades on kütusel täpselt sama hind."

Circle K käivitas kampaania, millega teeb oma klientidele oktoobri lõpuni milesPLUS kütustele liitrist 10 senti allahindlust.

"Viimase paari päeva maailmaturu hindade arengu jätkumise juures on tõenäoline, et praegu kehtivad jaehinnad korrigeeruvad allapoole," ütles Sassi.

Vaht: Eesti turul oleks ruumi kütusehindade tõstmiseks

Alexela juhatuse liikme Alan Vahti sõnul pole kütuseturu perspektiivist suuremate soodustuste tegemiseks ega hindade langetamiseks põhjust. Tema hinnangul jäävad hinnad veel mõneks ajaks praegusele tasemele.

"Bensiinihind on meil praktiliselt poolest juunist tänaseni püsinud stabiilselt ühes samas vahemikus," rääkis Vaht. "Sama saab öelda ka toornafta kohta."

"Turul soodustuste andmine meie arusaamist mööda suuremaks ei ole läinud," märkis Vaht.

Ta märkis, et kui kuni septembri alguseni liikus Brenti toornafta hind tõusujoones ning jäi pidama 45 dollaril barrelist, siis nüüd on see tulnud tagasi 40 eurole.

Bensiinihind on viimastel kuudel püsinud stabiilne, diislikütuse hind on samas maailmaturul allapoole tulnud. Tanklates pole hinnalangust aga oodata, kuna tanklaketid on alates suve algusest hoidnud diislikütuse hinda 0,999 eurol, kuigi vahepealsetel kuudel hind kütuseturul tegelikult tõusis.

Vahti sõnul oleks Eesti turul isegi ruumi kütuse postihindade tõstmiseks. "Kohalik konkurentsiolukord on selline, mis paneb selle postihinna täna paika," märkis ta.

Tema hinnangul võivad praegused hinnad veel mõneks ajaks püsima jääda. "Ühest küljest tarbijad kuulevad ja loevad, et maailmaturu hinnad langevad ja siis tekib justkui õigustatud ootus, et miks tanklas hinnad püsivad," märkis Vaht, lisades, et bensiini ja diislikütuse hinnad siiski ei pruugi samas rütmis liikuda. "Toornaftat ei pane ju auto paaki," märkis ta.

Seda, kus suunas hinnad edaspidi liiguvad, on Vahti hinnangul praegu väga keeruline prognoosida. "Täna rahvusvaheline energiaagentuur andis märku, et tarbimine ja nõudlus on nõrgad. Just tänastest koroonaviiruse arengutest tulenevalt. Me ei tea mida plaanib OPEC+ ,väga keeruline on prognoosida kuhu hinnad võivad liikuda," rääkis ta. "OPEC teeb endast kõik oleneva, selleks, et kütuse hinnad püsiksid, sest see on OPECi riikidele eluliselt tähtis."

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: