Riigikogu rahanduskomisjon arutab ministritega riigieelarvet

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
2021. aasta riigieelarve eelnõu. Autor/allikas: ERR

Riigikogu rahanduskomisjon alustab teisipäevasel istungil koos ministritega järgmise aasta riigieelarve eelnõu arutamist.

Rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk selgitas, et riigieelarve on ministeeriumide valitsemisalades teist aastat järjest tegevuspõhine, sest alates 2020. aastast on riigil uue ülesehitusega eelarve.

"Arutelu käigus soovime ministritelt saada selgitusi nende juhitavatest programmidest, missugused kulutused kavatsetakse teha ja missugune on soovitud tulemus," ütles Kokk.

Tema sõnul tähendab see, et valitsus seab tulemuseesmärgid programmidele ja nende saavutamiseks osutavad riigiasutused teenuseid, mille kvaliteet, maht ja hind on määratud riigieelarves.

Rahanduskomisjoni aseesimehe Maris Lauri sõnul on seekord riigieelarvega koos esitatud ka uus riigieelarve strateegia aastateks 2021-2024 ning sellegi kohta on rohkelt küsimusi.

"Tundub, et valitsus on põhjendamatult optimistlik Euroopa Liidu (EL) uute vahendite kasutamises, samas on teadaolevalt senini 15 protsenti selle perioodi vahenditest isegi projektidega katmata. Periood aga lõpeb vähem kui kolme kuu pärast," ütles Lauri.

Lauri lisas, et valitsuse öeldu on olnud 2021. aasta riigieelarve eelnõuga võrreldes nii mõnigi kord vastuolus, näiteks see, mis puudutab Tallinna suurhaiglat. "Ka pole mitmetest asjadest seni räägitud, kuid samas on juba avalikkusesse jõudnud teated kummalistest rahakulutustest. Eks need ja muudki asjad peab selgeks saama."

Järgmisel aastal on riigieelarve kulutuste maht pea 13 miljardit eurot ja tulude maht ligi 11 miljardit eurot. Valitsussektori eelarve on järgmisel aastal prognoosi järgi nominaalselt 6,7 protsendiga ja struktuurselt 6,6 protsendiga SKP-st puudujäägis.  

Valitsussektori investeeringute maht ulatub järgmisel aastal ligikaudu 1,9 miljardi euroni. Euroopa Liidu toetusi on 2021. aasta riigieelarvesse kavandatud üle 1,4 miljardi euro.

Valitsuse algatatud 2021. aasta riigieelarve seaduse eelnõu (254 SE) teisipäevasele arutelule on kutsutud välisminister Urmas Reinsalu, kaitseminister Jüri Luik, haridus- ja teadusminister Mailis Reps, kultuuriminister Tõnis Lukas ning väliskaubandus - ja infotehnoloogiaminister Raul Siem.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: