Eesti tarbijahinnaindeks langes aastaga 1,1 protsenti

Eesti septembrikuu tarbijahinnaindeks langes võrreldes eelmise aasta septembriga 1,1 protsenti. Hinnalangust mõjutasid enim mootorikütus ja toit.

Statistikaameti andmeil olid kaubad 2019. aasta septembriga võrreldes 0,7 protsenti ja teenused 1,7 protsenti odavamad.

Statistikaameti juhtivanalüütik Viktoria Trasanov selgitas, et eelmise aasta septembriga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit kõige enam diislikütuse 26 protsendi ja bensiini 7,8 protsendi suurune hinnalangus.

"Suurem mõju indeksi muutusele oli veel eluasemeteenustel, kus kodudesse jõudnud elekter oli üheksa protsenti mullusest odavam. Septembriks ostetud lennukipiletid ning majutusteenused olid aga ligi 23 protsenti odavamad," ütles Trasanov.

Toidukaupadest odavnesid möödunud aasta septembriga võrreldes enim kartul (25 protsenti) ja värske köögivili (12 protsenti). Kallinesid väikelastetoit (11,3 protsenti) ja krõpsud (10,6 protsenti).

Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad langesid eelmise aasta sama kuuga võrreldes 5,7 protsenti ja vabalt kujunevad hinnad tõusid 0,2 protsenti.

Augustiga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit peamiselt köögivilja 11,4 protsenti ja puuvilja 6,3 protsenti hinnalangusest põhjustatud toidu odavnemine ning rõivaste ja jalatsite soodusmüükide lõppemine. Tarbijahinnaindeks langes septembris augustiga 0,3 protsenti.

Tarbijahinnaindeksi muutus kaubagrupiti, september 2020. Autor/allikas: Statistikaamet
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: