Energiamahukad tööstused soovivad taastuvenergia tasule maksulage

Energiamahukad tööstused pöördusid valitsuse poole, et riik kehtestaks taastuvenergia tasule maksulae 15 protsendi tasemel tavamäärast. Ettevõtjate hinnangul tõstaks see Eesti firmade konkurentsivõimet, kuna Eestis on elektrienergia suurtarbijatele oluliselt kallim kui naaberriikides.

Kallis elekter suurtarbijatele halvendab Eestis toodetud energiamahukate toodete konkurentsivõimet nii siseriiklikult kui eksporditurgudel.

Pöördumisele on alla kirjutanud Estonian Cell, Kunda Nordic Tsement, Horizon Tselluloosi ja Paberi AS ja Viru Keemia Grupp.

Pöördumises märgivad firmad, et on tänulikud elektriaktsiisi langetamise eest, kuid Eesti ettevõtluskeskkonna konkurentsivõime säilitamiseks sellest ei piisa, eriti olukorras, kus tööstussektor on koroonakriisis kannatada saanud.

Automatiseerituse tase on kaasaegses tootmises pidevas kasvus ja sellega seoses kasvab ka elektri tarbimine.

Elektrihinnas sisaldub tarbimismahul põhineva maksuna taastuvenergia tasu, mis aasta-aastalt suureneb. Erinevalt mitmetest teistest Euroopa Liidu riikidest pole Eesti aga seni rakendanud riigiabi suunistest lähtuvat soovitust kehtestada tööstuse konkurentsivõime tagamiseks taastuvenergia tasule maksulagi 15 protsenti tasemel tavamäärast.

Ettevõtjad paluvad tuleva aasta algusest kehtestada energiamahukate ettevõtete makstavale taastuvenergia tasule 15-protsendiline maksulagi. Et koormust teistele tarbijatele mitte ümber jaotada võiks firmade hinnangul sellele vajaliku katte leida reservfondist ning pikas perspektiivis katavad selle ettevõtluse edenemisest tulenevalt suurenev maksulaekumine.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: