USA senati vabariiklaste liider McConnell võitis seitsmenda ametiaja

{{1604455380000 | amCalendar}}
Mitch McConnell valimisüritusel.
Mitch McConnell valimisüritusel. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

USA senati vabariiklaste 78-aastane liider Mitch McConnell võitis teisipäevastel valimistel Kentucky osariigis uue ametiaja, mis tähendab, et erakonna kõige mõjuvõimsam poliitik kongressis jääb oma kohale veel kuueks aastaks.

McConnell oli Kentuckys vastamisi demokraat Amy McGrathiga, kes on endine hävituslendur. McGrathi ei saatnud senatisse pürgimisel edu ka 2018. aastal.

McConnell edestas McGrathi 19 protsendipunktiga, kui laekunud oli 70 protsenti hääletustulemustest ja meediakanalid Fox News ning New York Times kuulutasid kindlalt tema võitu.

"Olete jaganud mulle au kogu eluajaks. Olen igavesti tänulik. Ma ei vea teid kunagi alt," ütles McConnell Kentuckys toetajatele peetud võidukõnes.

McConnell  on president Donald Trumpi tähtis liitlane, kes on aidanud tal viimase nelja aasta jooksul ametisse määrata näiteks rekordilise arvu föderaalkohtunikke. Ta aitas hoida ühtsena pea kõiki 53 vabariiklasest senaatorit Trumpi õigeksmõistmisel varem tänavu senatis aset leidnud tagandamisprotsessil.

Kuid McConnell on olnud ka vaikselt kriitiline presidendi reageeringu suhtes koroonaviiruse pandeemiale. Oktoobris ütles ta, et on alates 6. augustist hoidunud Valgest Majast seoses murega, et Trump ja tema abid pole rakendanud piisavalt ettevaatusabinõusid COVID-19 vastu. 

Vabariiklaste lojaalne seadusandja on senatis töötanud alates 1985. aastast ja sealse enamuse juhina alates 2007. aastast, mis on selle ametiaja rekord.

See on tähelepanuväärne senaatori jaoks, kelle üleriigiline reiting on üks USA madalaimaid, ja veelgi muljetavaldavam, arvestades segadust vabariiklaste ridades pärast seda, kui Trump ohjad enda kätte võttis.

Kuid McConnelli jõud – eriti kulisside taga – on olnud vaieldamatu. Tal puudub Trumpi telegeeniline karisma ja bravuurikus, kuid ta on vaoshoitud, ei tulista puusalt ning on tipptasemel taktik, räägivad tema kolleegid.

McConnell on oma demokraadist rivaalid sageli üle trumbanud, eriti 2016. aastal, kui ta ei võimaldanud Trumpi eelkäijal Barack Obamal täita ülemkohtus kohta, mis vabanes veebruaris konservatiivse kohtuniku Antonin Scalia surmaga.

Neli aastat hiljem osutus ta olema uue ülemkohtu draama keskmes. Kui liberaalide ikoon, kohtunik Ruth Bader Ginsburg septembris suri, tagas ta demokraatide protestidest hoolimata juba enne valimisi tema asendamise konservatiivse Amy Coney Barrettiga. 

Senati enamus saab oluliseks presidendivalimiste võitjale, kuivõrd senaatorid kinnitavad ametisse administratsiooni määratud ametiisikuid, sealhulgas ministreid, ja saavad Valge Maja poliitilist programmi kas tõkestada või sellele hoogu anda.

Demokraatidest saatis Delaware´i osariigis edu Chris Coonsi ja Illinoisis Dick Durbinit. Massachusettsis võidutses Ed Markey, New Jerseys Cory Booker ja Rhode Islandi osariigis Jack Reed. Oklahomas osutus tagasivalituks James Inhofe.

Demokraadid võitsid Colorados vabariiklastelt senatikoha

Colorado osariigi endine kuberner John Hickenlooper alistas teisipäevastel valimistel ametisoleva vabariiklase, suurendades demokraatide lootusi võita kontroll senati üle.

68-aastane ärimees ja geoloog Hickenlooper edestas selgelt ühe ametiaja senatis veetnud Cory Gardnerit, vahendasid Fox News ja NBC News.

Vabariiklased üritavad säilitada senatis oma 53-47 enamust. Demokraatidel on vaja kontrolli saavutamiseks võtta seal vabariiklastelt tagasi neli kohta või demokraat Joe Bideni võidu korral presidendivalimistel kolm. 

Arizonas võitis senativalimised demokraadist eksastronaut

Endine astronaut ja kosmosesüstiku komandör Mark Kelly alistas Arizona osariigis ametisoleva vabariiklaste senaatori, tõstes seeläbi demokraatide šansse võita senatis enamus.

"Ma olen ka kindel, et kui hääled loetud on, saadab meid sel missioonil edu," ütles 56-aastane Kelly oma toetajatele mõni tund enne seda kui Fox News ja The New York Times prognoosisid talle võitu senaator Martha McSally üle.

McSally oli varem president Donald Trumpi toetaja, kuid viimasel kuul enne valimisi oli ta end presidendist mõõdukate häälte võitmiseks distantseerinud.

Presidendivalimistel oli Arizonas USA meedia prognoosi järgi võidukas demokraat Joe Biden.

Senaator Graham säilitab ametikoha

Tuntumate vabariiklaste hulka kuuluv senaator Lindsey Graham säilitab ilmselt ametikoha, prognoosisid teisipäeval mitmed meediakanalid.

Senati õiguskomitee esimees Graham on president Donald Trumpi üks peamisi liitlasi.

Graham on Lõuna-Carolina osariigist, kus senaatoriks pürgib afroameeriklasest demokraat Jaime Harrison. Heast tulemusest hoolimata jääb Harrison väljaannete Fox News ja New York Times hinnangul seekord siiski alla.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: