Leedu: Läti ja Eesti ei saa esialgu Venemaaga elektriga kaubelda

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Astravetsi tuumaelektrijaam Valgevenes. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Pärast seda, kui Läti ja Eesti elektrivõrguoperaatorid teatasid, et alustavad 5. novembrist Venemaaga elektriga kauplemist riikide vahel kinnitatud uue kolmepoolse metoodika alusel, teatas Leedu, mis metoodikat veel heaks kiitnud ei ole, et esialgu see ei toimi.

See tähendab, et ka Läti ja Eesti ei saa veel oma ühenduste kaudu Venemaaga elektriga kaubelda. 

Leedu riikliku energeetikanõukogu andmetel peab alates teisipäevast, mil käivitati Astravesti tuumajaam, kehtima vana, 2018. aastal kinnitatud metoodika, mille kohaselt on läbilaskevõime Baltimaade elektrikaubanduseks Valgevene ja Venemaaga, Kaliningradi oblast maha arvata, null megavatti. 

Nõukogu kinnitab, et Astravetsi tuumajaama teisipäevasest käivitamisest peale rakendavad nii Leedu võrguettevõte Litgrid, kui Läti ja Eesti operaatorid 2018. aasta metoodikat, ega kauple Vene ega Valgevenega.

Nõukogu teavitas Baltimaade võrguoperaatoreid, Euroopa Komisjoni ja elektribörsi Nord Pool, et uus kolmepoolne metoodika jõustub pärast kõigi kolme riigi korraldaja poolset kinnitamist.

Nõukogu konsulteerib selle metoodika osas turuosalistega kuni 5. novembrini. Millal seda arutatakse, selge ei ole.

Eesti võrguoperaator Elering teatas, et elektrikaubandus Venemaaga Vene-Läti ühenduse kaudu, mille läbilaskevõime on pea poole väiksem kui Leedu-Valgevene omal, algab 5. novembril.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: