Astravetsi tuumajaam peatati rikke tõttu

Valgevene liider Aleksandr Lukašenko 7. novembril toimunud Astravetsi tuumajaama pidulikul avamisel.
Valgevene liider Aleksandr Lukašenko 7. novembril toimunud Astravetsi tuumajaama pidulikul avamisel. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Valgevenes äsja tööle pandud Astravetsi tuumajaamas oli pühapäeval tehniline rike, mistõttu jaama töö peatati. Leedu võimude teatel kiirgustaseme tõusu ei ole tuvastatud.

Valgevene sõltumatu meediaväljaande TUT.by andmeil purunesid jaama reaktorist väljas asuvad mõõteseadmed ning seetõttu peatati selle elektritoodangu ülekanne, vahendas Leedu ringhääling LRT.lt.

Astravetsi tuumajaam käivitati oktoobri keskel ning võrku ühendati see 3. novembril.

Jaama pidulikul avamisel osalenud Valgevene liider Aleksandr Lukašenko kinnitas, et selle töölepanek oli "tavaline" nagu metroo ehitamine.

Esmaspäeval teatas Valgevene energeetikaministeerium, et jaamas tekkis vajadus vahetada välja mõõteseadmed.

Leedu kiirguskaitse ameti esindaja Ramune Stasiunaitiene ütles, et kiirgustase on Leedu normide piires. "Elanikel ei ole mingit põhjust olla mures või hakata võtma jooditablette," ütles ta.

Leedu tuumaenergeetika ohutusinspektsiooni teatas, et Astravetsi jaamas toimuvad jätkuvalt testimised, kuid amet on saanud infot ka järgnevatest sammudest jaama töölepanekul.

Leedu on olnud jäigalt Astravetsi tuumajaama ehitamise vastu ning nõudnud, et Balti riigid ei ostaks selle toodetavat elektrit. Leedu, mis oma kunagise tuumajaama kümme aastat tagasi sulges, peab Vene tehnoloogial põhinevat ja Vilniusest ainult 50 kilomeetri kaugusel asuvat Astravetsi jaama endale ohtlikuks.

Leedu võimud on jaama käivitamiseks valmistudes korraldanud piirialadel evakuatsiooniõppusi.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: