Kohtla-Järve linnapea nõuet kodanikuaktivisti vastu ei rahuldatud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1605277800000 | amCalendar}}
Oktoobrikuus toimunud kohtuistungile jättis Ljudmila Jantšenko tulemata.
Oktoobrikuus toimunud kohtuistungile jättis Ljudmila Jantšenko tulemata. Autor/allikas: Rene Kundla/ERR

Viru maakohus ei rahuldanud Kohtla-Järve linnapea Ljudmila Jantšenko hagi, milles nõuti kodanikuaktivistilt Sergei Butšinskilt, et ta lükkaks ümber ebaõiged andmed.

Kohus otsustas jätta menetluskulud poolte endi kanda ja rahaliselt kindlaks määramata.

Kohtuotsusega tutvumise järel tunnistas Sergei Butšinski, et ta on meeldivalt üllatunud. "Ma ei uskunud, et esimeses astmes saan õiguse," sõnas Butšinski, kellele jäi vaid arusaamatuks, miks ta peab oma kohtukulud ise kandma. "Minu arvates peaks ikka see inimene, kes alusetult kaebab teise kohtusse, ka kõik sellega seotud kulutused kandma. Siis saaks inimene aru, et pole mõtet tühiste asjadega kohtu poole pöörduda, sest sinna peaks minema ikka vaid siis, kui põhjused selleks on tugevad, " sõnas Butšinski.

Kohtuotsuses põhjendati kulude kandmist järgmiselt: "Maakohus on seisukohal, et käeoleval juhul on õiglane jätta poolte menetluskulud nende endi kanda, sest asja menetlemisel leidis tõendamist Facebooki grupis Кохтла-Ярве – Новая жизнь!, mille administraatoriks oli kostja, rikuti hageja isiklikke õigusi kui erinevad isikud kommenteerisid kostjapoolt jagatud postitust. Kommenteerimise käigus esitati hageja kohta ebaõigeid andmeid ning rikuti hageja isiklikke õigusi (teotati hageja au). Tulenevalt hageja isiklike õiguste rikkumisest, kasutas hageja Põhiseaduse § 15 õigust pöörduda oma õiguste rikkumisega seoses kohtusse. Kuigi kohus jättis hagi rahuldamata, oleks hageja suhtes kostja menetluskulude välja mõistmine äärmiselt ebaõiglane, sest hageja poolt kohtusse pöördumine oli põhjustatud kostja tegevusest/tegevusetusest Facebooki grupis Кохтла-Ярве – Новая жизнь! Tulenevalt eeltoodu põhjendustest jäävad menetluskulud poolte endi kanda ning neid pole vaja rahaliselt kindlaks määrata."

Kohtuteate edastamise päeval pole Kohtla-Järve linnapea Ljudmila Jantšenko ERR-i telefonikõnedele vastanud.

Sergei Butšinski andmas intervjuud ERR-ile Autor/allikas: Rene Kundla/ERR

Kohtu teatel on menetlusosalistel õigus esitada kohtuotsuse peale apellatsioonkaebus Tartu Ringkonnakohtule 30 päeva jooksul alates otsuse apellandile kättetoimetamisest. Kui kaebuse esitaja ei taotle apellatsioonkaebuse lahendamist kohtuistungil, on ringkonnakohtul õigus lahendada apellatsioonkaebus kirjalikus menetluses.

Kohtla-Järve linnapea Ljudmila Jantšenko kaebas kodanikuaktivisti Sergei Butšinski kohtusse, sest sotsiaalmeedias olevat väidetud ühes kommentaaris seda, et ta on võtnud seoses Ahtmesse tehase rajamisega altkäemaksu. Jantšenko otsustas seejärel kohtusse kaevata Butšinski kui selle sotsiaalmeediagrupi administraatori.

"See oli juba laimamine ja selle pärast ma andsingi nagu eraisik asja kohtusse selle inimese vastu, kes lubas oma Facebooki leheküljel seda avaldada ja tegi sinna ka märkuse, et talle see meeldib," rääkis Jantšenko pärast oktoobri alguses tehtud kohtuistungit.

Ljudmila Jantšenko toonitas, et ta pöördus kohtusse eraisikuna. Grupi "Kohtla-Järve – uus elu!" administraator Sergei Butšinski ei mõistnud Jantšenko positsiooni. "Minu arvates on kummaline, et ta positsioneerib end eraisikuna, aga kohtuasjas käib pidevalt läbi sõna "linnapea". Lisaks tuli teda kohtusse esindama linnasekretär, mis tundub ka väga imelik," sõnas Butšinski.

Kohus andis osapooltele võimaluse omavahel kokkuleppele jõuda, kuid osapooled seda ei kasutanud. Nii tegigi kohtunik Olev Mihkelson reedel kirjalikus menetluses otsuse, mis jättis Ljudmila Jantšenko hagi rahuldamata.

Butšinski tunnistas, et ta pärast Jantšenko pöördumist kohtusse on ta märganud, et inimesed on sotsiaalmeedias muutunud ettevaatlikumaks. "Mõned inimesed on hakanud pelgama, et neid võidakse väljaütlemiste pärast kohtusse kaevata. Tunnustan neid, kes siiski ei karda oma arvamust välja öelda. Õnneks näitas see kohtuotsus, et võib ja tasub erinevatel teemadel sõna võtta. Mõistagi peab seda tegema korrektselt ja kedagi põhjuseta solvamata."

Linnajuhtidele soovitas Sergei Butšinski kodanikega suhelda: "Ma loen linnapea kohtusse pöördumist valeks sammuks, sest inimestega tuleb suhelda. Kui inimestel on võimule etteheiteid, siis tuleb neid koostöös lahendada. Kui aga pöörduda iga asja puhul kohtusse, siis milleks meile selline võim? Milleks meile võim, kes ei taha rahvast kuulda ja kuulata ning kellele on õige vaid oma arvamus?"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: