Kirikutes hakkavad pandeemia tõttu kehtima rangemad reeglid

Foto: Siim Lõvi /ERR

Jõulud seisavad ukse ees ning selleks, et koroonakriisi ajal võiksid ka kirikud tööd jätkata, kehtestatakse seal rangemad reeglid. Eesti luterikiriku valitsus andis välja korraldused vaimulikele ja kiriklike asutuste juhtidele seoses uute oludega, mis hakkavad kehtima esmaspäevast.

Tallinna Kaarli koguduse õpetaja Jaak Aus rääkis, et kuna Kaarli kirik on suur, siis saab rahvast jumalateenistuse ajal hajutada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kirikus on olemas käte desinfitseerimise variandid ja saadaval on ka maskid, mida vaimulikud soovitavad vanematel inimestel maskid ette panna. Armulaua jagamisel kasutavad vaimulikud visiire.

Konsistooriumi kehtestaud korralduste järgi tuleb järgida 2+2 reeglit, kanda maski, kui hajutamine pole võimalik, ja leida võimalus nende jagamiseks või müügiks. Samuti tuletatakse meelde, et järgida tuleb terviseameti korraldusi.

Koroonaviirusesse on juba nakatunud nii vaimulikke kui kiriku töötajaid. Eneseisolatsioonist on väljumas kirikuvalitsuse liikmed.

Muret valmistavad laulukoorid

Sotsiaalministeeriumi peakaplan Ove Sander ütles, et üheks nakkuse allikaks võivad saada laulukoorid. "Olen küll seda meelt, et kõrge nakkuvusega piirkondades nagu Tallinn ja Harjumaa ja Ida-Virumaaseal võiksime ikka väga tõsiselt kaaluda seda, et kas me ei laseks oma koore, sealhulgas kirikukoore ka pausile," märkis Sander.

"Kõiki neid piiranguid ja regulatsioone tuleb siiski vaadata selles valguses, et nendega kuidagi ei taheta vaimulikku või kirikuelu seisma panna, vaid seda tahetakse võimalikult lahti hoida aga sellisel kujul, et nakkumine oleks võimalikult minimeeritud," lisas ta.

Katoliku kirikus soovitatakse tungivalt kanda maski. Tallinna Peeter Pauli katedraalis on pinkidel märgistatud istumiskohad, mis aitab hoida turvalist vahemaad. Samuti on mõeldud koori peale.

Eesti katoliku kiriku pressiesindaja Marge-Marie Paas sõnas, et juba praegu on lauljaid võimalikult palju hajutatud ja samuti hoitakse distantsi organistiga. "Eks me vaatame samm-sammult ja jälgime neid juhiseid, mida riik kehtestab," sõnas ta.

Selleks, et kirikulisi veelgi hajutada, on katedraalis pühapäeviti üks eestikeelne missa rohkem. Missat saab jälgida ka interneti vahendusel.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: