Uuel nädalal muutuvad maskid avalikes siseruumides kohustuslikuks

{{1605881280000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Valitsus teeb esmaspäeval otsuse, millega muutuvad kõikjal avalikes siseruumides ja ühistranspordis maskid kohustuslikuks.

Seda kinnitas ERR-ile kultuuriminister Tõnis Lukas. "Esmaspäeval valitsus võtab vastu ametlikult detailse korralduse, milles me täna põhimõtteliselt kokku leppisime. Ja pärast seda hakkab siis juriidiliselt kohustus kehtima," lausus Lukas.

"Maskikohustus on samm edasi, sest epidemioloogiline olukord on halvenenud," ütles Lukas.

Ta rõhutas, et madalama sissetulekuga inimestele hakatakse maske jagama tasuta.

Lukase sõnul on piirangute järgi Tallinnas, Harjumaal ja Ida-Virumaal huvitegevused siseruumides lubatud kuni kümnestes gruppides. "Huvitegevusest on praegu alanud mitmed kolded," rõhutas Lukas.

Üle Eesti lubatakse kinno ja teatrisse kuni 400 inimest, Tallinnas, Harjumaal ja Ida-Virumaal on lubatud saalides kuni 50-protsendiline täituvus. Sealjuures peavad külastajad olema maskides.

"Välitingimustes suuremate ürituste korraldamisel langeb piirarv 500-le," lisas ta.

"Praegu on valitsuse eesmärk elu Eestis lahti hoida, kultuurielu lahti hoida ja selleks ongi need mõningad kitsendused," märkis Lukas.

Peaminister Jüri Ratas kinnitas, et valitsus kavatseb võimalikud uued meetmed vastu võtta ja kehtestada järgmise nädala esimeses pooles.

Võimalikud uued meetmed:

PIIRANGUD HARJUMAAL JA IDA-VIRUMAAL:

 • Avalikud üritused ja koosolekud, kultuuri- ja meelelahutusvaldkond, pühakojad
  SISERUUMIDES - Kultuuriasutuste puhul, mille all peetakse silmas ka statsionaarsete istekohtadega saale nagu teater, kino, kontserdi korraldamise koht, samuti avalikel üritustel (sh konverentsid), koosolekutel, jumalateenistustel ja teistel avalikel usulistel talitustel ning meelelahutustegevustes (va laste mängutoad) hakkab kehtima 50 protsendi täituvuse piirang. Statsionaarsete istekohtadega toimumiskohtades tuleb rakendada inimeste hajutatud paigutamist.
  Statsionaarsete istekohtadega ruumide maksimaalseks inimeste osalejate arvuks kehtestatakse 400.
  Mittestatsionaarsete istekohtadega toimumiskohtades on maksimaalne inimeste osalejate arv 250 inimest.
  Kõikjal nimetatud kohtades hakkab kehtima maskikandmiskohustus. Välitingimustes on maksimaalne osalejate arv 500.
 • Huviharidus- ja tegevus, täiendkoolitus ja täiendõpe siseruumides
  Kehtima hakkab grupipiirang kümme inimest, samuti tuleb huvitegevusi läbi viia hajutatult.
  Samuti hakkab kehtima maski kandmise või nina ja suu katmise kohustus üle 12-aastastele, kui pole tagatud distants, see on tegevuse iseloomust lähtuvalt võimalik ning pole näiteks meditsiiniliselt vastunäidustatud.
 • Sporditegevus sisetingimustes
  Grupitreeninguid tohib läbi viia kümnestes gruppides, näiteks kehtib see aeroobika saalitrennides jmt treeningtegevustes. Piirang ei puuduta alaliidu egiidi all toimuvat professionaalset ja poolprofessionaalset sporti, sealhulgas noorte sporti ning õppekavajärgset sporditegevust.
 • Ühistransport
  Tipptundidel tihendatakse liinigraafikuid, kandma tuleb hakata maske või katta nina ja suu.
 • Gümnaasiumiõpe
  Keskne distantsõppe korraldus Harju- ja Ida-Virumaal, mille kohta annavad terviseamet kohalikele omavalitsustele ning haridus- ja teadusministeerium riigi haridusasutustele vastavad korralduse.

PIIRANGUD ÜLE KOGU EESTI:

 • Maskikandmise või nina ja suu katmise kohustus avalikes siseruumides
  Valitsus plaanib kehtestada maskikandmise või nina ja suu katmise kohustuse siseruumides, seal hulgas ühistranspordis ning teeninduskohtades, huvihariduses- ja tegevuses, täiendõppes- ning koolitusel.
  Nina ja suud ei pea katma või maski kandma inimesed, kellele see on meditsiiniliselt vastunäidustatud või kui tuleb suhelda vaegkuuljatega, samuti ei kehtestata seda kohustust alla 12-aastastele lastele.
  Valitsus töötab välja plaani, kuidas tagada maskid vähekindlustatud inimestele.
 • 2+2 reegel laieneb avalikele siseruumidele
  Kõikjal avalikes siseruumides tuleb järgida nn 2+2 reeglit, mis tähendab, et koos saavad liikuda kaks inimest, kes peavad teistest inimestest hoidma kahemeetrist vahemaad. Muu hulgas kehtib see näiteks pangakontoris, juuksuri- ja ilusalongides ja mujal.
  Toitlustusettevõtetes ja meelelahutusteenuste pakkumise kohtades jääb endiselt kehtima senine 10+2 reegel. Reegel tähendab, et rühmas saab koos olla kümme inimest, kes peavad hoidma teistest kahemeetrist vahemaad. Nimetatud piirangud ei laiene koos liikuvatele või viibivatele perekondadele.
 • Avalikud üritused ja koosolekud, kultuuri- ja meelelahutusvaldkond, kirikud
  Vähendatakse avalikel üritustel osalejate arvu sisetingimustes statsionaarsete istekohtadega asutustes 400-ni, mittestatsionaarsete istekohtadega asutustes 250-ni ning välitingimustes 500-ni
 • Töökorraldus
  Endiselt jääb kehtima range soovitus teha võimalusel kaugtööd.

Valitsus otsustas veel, et riigikaitsega seotud tegevustes piiranguid ei rakendata.

Uusi piiranguid toetab nii terviseamet kui valitsust nõustavad teadlased.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: