USA eriväelased harjutavad Eestis õhuoperatsioone

Foto: Kaitsevägi

USA õhuväe eriväelased harjutavad detsembri keskpaigani kaitseväe ja Kaitseliiduga erinevaid õhuoperatsioone.

Ameerika eriväelased osalesid USA ja Rootsi õhuväe õppustel, mille lõppfaasis juhiti hävitajad pommitusharjutusele ka keskpolügooni kohale Aegviidus. See olnuks lõppakord Rootsi ja USA ühisõppusele Läänemere kohal, vahendas "Aktuaalne kaamera".

USA õhutulejuhid saabusid Eestisse Rootsist, hävitajad USA baasist Suurbritannias. Õhutulejuhid pidid juhatama 500-naelaste pommidega relvastatud hävitajad sihtmärke tabama.

Viimati toimus selline harjutus 2015. aastal.

"Kahjuks ilma tõttu jäi see live-harjutus ära. Polnud piisavalt häid tingimusi, et lennuk saaks ohutult rahu ajal oma pommid meie sihtmärgialale visata. /.../ Meil lähevad õhutulejuhid-hindajad täiendkoolitusele Ameerikasse. Ameerika on toetanud meid kõige kõrgema kvalifikatsiooni ehk õhutulejuht-hindaja kvalifikatsiooni saavutamisel," ütles taktikalise õhutoetuse üksuse ülem major Tanel Rattiste.

Suurbritannias paiknev 352. USA õhuväe eriüksus jääb pärast USA ja Rootsi ühisõppust Eestisse veel paariks nädalaks.

"Mehed on siin selleks, et tutvuda kohalike kliimaoludega, teha koos õppusi meie eriväelastega," ütles kaitseminister Jüri Luik.

Treenitakse koos kaitseväe eriüksuse, 1. brigaadi luurekompanii ajateenijate ja Kaitseliidu võitlusgruppidega. Ameeriklased ja eestlased harjutasid meeskonna toimetamist vastase tagalasse ja sealt ära. Transpordilennukiga harjutati sõidukite vedu. Seni on lennukid maandunud ka Saaremaal.

Ministri sõnul on USA eriväelaste püsiv kohalolek Eestis tugev näide USA pühendumusest ja valmisolekust NATO-t ja Eestit kaitsta ning kahe riigi headest suhetest. Luige sõnul on tähtis, et praegu Eestis viibiva üksuse näol on tegemist strateegilise taseme võimega, mis on otseselt spetsialiseerunud USA Euroopa väejuhatuse alluvuses toimuvatele operatsioonidele.

Praegu Eestis teeniva USA õhuväe eriüksuse ülem hindas kõrgelt koostööd Eestiga ja Eesti kaitseväe professionaalsust. "Meie koostöö Eesti erioperaatoritega on olnud laitmatu, nad on oma taseme poolest tipus ning neid võib usaldada ka kõige raskemates olukordades," lausus 352. erioperatsioonide sihtüksuse ülem ja märkis, et Eestis teenimine annab neile võimaluse harjutada teistsuguses keskkonnas ja maastikul ning iga päev tuvastavad nad uusi väljaõppe võimalusi Eestis.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: