Aastatagusega võrreldes on kaubad ja teenused 1,1 protsenti odavamad

{{1607321460000 | amCalendar}}
Kaubanduskeskus
Kaubanduskeskus Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Statistikaameti andmetel tõusis tarbijahinnaindeks novembris võrreldes oktoobriga 0,1 protsenti, aga võrreldes eelmise aasta novembriga langesid hinnad keskmiselt 1,1 protsenti, seejuures kaubad olid 1,2 ja teenused 0,9 protsenti odavamad.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Viktoria Trasanovi sõnul oli eelmise aasta novembriga võrreldes tarbijahinnaindeksi põhiliseks mõjutajaks mootorikütuse odavnemine.

"Diislikütuse hinnad langesid 26,9 protsenti ja bensiini hinnad 9,1 protsenti. Suurem oli veel eluasemeteenuste mõju, millest poole andis elektri, soojusenergia ja kütte 2,6-protsendine hinnalangus," täiendas Trasanov.

Diislikütuse ja bensiini odavnemine omakorda tulenes madalast nafta hinnast ja diislikütuse aktsiisi alandamisest. "Järgmisel aastal, kui majandusaktiivsus ja rahvusvaheline transport taastuvad, peaksid toorainete hinnad taas veidi ülespoole liikuma. Alates maist 2021 kaob hinnaindeksist ka aktsiisimaksude langetuse mõju," kommenteeris Swedbanki vanemanalüütik Liis Elmik.

Toidukaupadest kallinesid enam väikelastetoit (13 protsenti) ja muud jahusegud (12,3 protsenti) ning odavnesid kartul (17,9 protsenti), või (14,9 protsenti) ja värske kala (10 protsenti).

Selle aasta oktoobriga võrreldes mõjutasid tarbijahinnaindeksit enam kodudesse jõudnud elektri 2,3-protsendine ja diislikütuse 3,2-protsendine hinnatõus ning oktoobris mitmes kaubagrupis toimunud kampaaniate lõppemine. Värske puuvili odavnes kuuga 7 protsenti ning köögivili 2,3 protsenti.

Swedbanki analüütik prognoosib, et aastakokkuvõttes peaks keskmine ostukorv odavnema 0,5 protsendi võrra. "Järgmisel aastal maksumuudatuste mõju taandub ja nõudlus erinevate kaupade ja teenuste järele tasapisi kosub. Hindade tõus peaks jätkuma suvest alates," ütles ta, lisades, et hinnatõus jääb tuleval aastal siiski ilmselt tagasihoidliku 0,8 protsendi piiresse.

Elmik märkis ka, et kuigi hinnaindeks tervikuna jätkab langust, siis jõulude tähistamine odavnenud ei ole.

"Toidu, maiustuste ja mänguasjade hinnad on aastaga kallinenud. Samas kulub jõulupidudele ja transpordile raha vähem kui varasematel aastatel. Need, kellel võimalik, tähistavad jõule pere keskel ilmselt uhkemalt kui varem, proovides kompenseerida erandlikke olusid," seisab analüütiku kommentaaris. Samas on palju ka neid, kelle jaoks keeruline rahaline seis või viiruse levik tähendavad tagasihoidlikumaid pidustusi.

Tarbijahinnaindeksi muutus kaubagrupiti, november 2020 Autor/allikas: Statistikaamet

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: