Balti riigid ja Poola saavad EL-ilt veel 720 miljonit sünkroniseerimiseks

Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson.
Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson. Autor/allikas: ERR

Balti riigid ja Poola allkirjastasid esmaspäeval Euroopa Liidu Innovatsiooni ja Võrkude Rakendusametiga (INEA) 720 miljoni euro suuruse toetuslepingu elektrivõrkude ühendamiseks Mandri-Euroopa võrguga.

"Tänane kokkulepe tähistab otsustavat sammu Euroopale strateegiliselt huvi pakkuva Läänemere sünkroniseerimisprotsessis, mis tuleb lõpule viia 2025. aasta lõpuks. Sellega tagatakse mitte ainult Eesti, Läti ja Leedu täielik integreerimine energia siseturuga, vaid hõlbustatakse ka taastuvenergia kasutuselevõttu Balti riikides ja Poolas, aidates neil saavutada Euroopa rohelise kokkuleppe eesmärke," ütles Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson pressiteate vahendusel.

Sünkroniseerimisprojekti eesmärk on integreerida Balti riikide elektrivõrgud paremini ülejäänud Mandri-Euroopa võrkudega ja tagada nende sõltumatus kolmandatest riikidest ehk Venemaast ja Valgevenest, mille elektrienergiasüsteemiga Eesti, Läti ja Leedu praegu seotud on.

Kui 2019. aastal toetas EL kolme Balti riigi sisevõrkude tugevdamist, siis nüüdnetoetus on mõeldud peamiselt Poolat ja Leedut ühendava elektrikaabli Harmony Link ehitamiseks.

Esmaspäeval sõlmitud lepinguga eraldatav summa on suurim, mis Euroopa ühendamise rahastust (CEF-E) kunagi eraldatud on.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: