Euroopa Komisjon kinnitas Eesti 450-miljonise roheelektri riigiabikava

Aulepa tuulepark.
Aulepa tuulepark. Autor/allikas: Eesti Energia

Euroopa Komisjon kiitis Euroopa Liidu (EL) riigiabi eeskirjade alusel heaks kava, mille maht on 450 miljonit eurot ja millega EL toetab taastuvatest energiaallikatest elektri tootmist Eestis.

"Eesti kava muutmine suurendab taastuvate energiaallikate osakaalu Eesti energiaallikate jaotuses," ütles konkurentsipoliitika eest vastutav juhtiv asepresident Margrethe Vestager pressiteates. Ta lisas, et see aitab Eestit üleminekul vähese süsinikdioksiidiheitega (CO2) ja keskkonnasäästlikule majandusele kooskõlas Euroopa rohelise kokkuleppe ja EL-i riigiabieeskirjadega.

Eesti kavatseb muuta oma praegust taastuvatest energiaallikatest ja tõhusa koostootmise käigus toodetud elektrienergia toetuskava. Komisjon kiitis esialgse kava heaks 2017. aasta detsembris ja selle kehtivus lõpeb 2020. aasta lõpus.

Muudetud kava kohaldatakse kümne aasta jooksul alates selle heakskiitmise kuupäevast. Kava muutmine aitab Eestil saavutada nii oma taastuvenergia eesmärke kui ka Euroopa eesmärki saavutada 2050. aastaks kliimaneutraalsus.

Taastuvenergiat tootvad käitised saavad kava alusel toetust turuhinnale lisanduva lisatasu vormis. Lisatasu määratakse kindlaks võistupakkumise teel.

Võistupakkumine korraldatakse uutele taastuvenergiat tootvatele käitistele ja ka olemasolevatele elektrijaamadele, mis lähevad fossiilkütuselt üle biokütusele. Lisatasu ei tohi olla suurem kui iga taastuvenergia tehnoloogia keskmise tootmiskulu ja elektri turuhinna vahe.

Muudatus võimaldab korraldada võistupakkumisi, et stimuleerida fossiilkütustelt taastuvatele energiaallikatele üleminekut, mis vähendaks CO2 heidet.

Komisjon hindas kava EL-i riigiabieeskirjade, eelkõige 2014. aasta keskkonna- ja energiaalase riigiabi suuniste alusel.

Komisjon leidis, et abi on vajalik ja sellel on ergutav mõju, sest elektrihinnad ei kata täielikult taastuvatest energiaallikatest elektri tootmise kulusid. Samuti on abi proportsionaalne ja piirdub minimaalselt vajalikuga, sest see katab üksnes elektri turuhinna ja tootmiskulude negatiivse vahe. Kavaga tagatakse, et see on nii isegi siis, kui turuhinnad ootamatult tõusevad.

Seetõttu järeldas komisjon, et Eesti meede on kooskõlas EL-i riigiabi eeskirjadega, kuna sellega edendatakse elektri tootmist taastuvatest energiaallikatest kooskõlas Euroopa rohelise kokkuleppega, moonutamata põhjendamatult konkurentsi.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: