Galerii: riigikogu kaugistung ja jõuluvana külaskäik

{{1608189600000 | amCalendar}}

Neljapäeval toimus riigikogus sügisistungjärgu viimane istung, mis ühtlasi toimus esmakordselt kaugvormis. Kolme eelnõu kolmandaid lugemisi saatsid tehnilised probleemid ja arutelu kaugtöö kasutamise üle. Hiljem külastas parlamenti ka jõuluvana.

Istungi alguses kulus üksjagu aega kaugteel sõna soovinud saadikute ühenduse testimiseks ja toimus arutelu kaugvormi tõhususest, turvalisusest ja tehnilisest võimalikkusest.

Eesti Rahvusringhäälingu seaduse muutmise eelnõu hääletuse oli riigikogu aseesimees Siim Kallas (RE) sunnitud ühenduse katkemise tõttu kaks korda katkestama ja uuesti tegema.

Järgnes palju küsimusi, kui põhjendatud ja kas selline tegevus on üldse lubatud. Osad EKRE liikmed ütlesid, et selline hääletamise vorm ei ole usaldusväärne ja seda on võimalik ära kasutada obstruktsiooniks.

Istungit juhatanud Siim Kallas kinnitas, et kaughääletamine on turvaline. Ta lubas tehtud märkused arvesse võtta ja teha edasiseks järeldused.

"Ma arvasingi, et tuleb sekeldamist ja neid küsimusi ja täpsustusi. Eks nendega on vaja tegeleda, aga tegelikult on hea tunne, et ära tegime esimese sellise istungi," ütles Kallas "Aktuaalsele kaamerale".

Riigikogu kantselei haldusdirektor Ahto Saks ütles, et kaugistungiga võib tehniliselt rahule jääda. Süsteemi hakati üles ehitama juba kevadel.

"Selleks hetkeks, kui juriidiliselt oli juba võimalik, siis oli eriolukord meie jaoks läbi. Me alustasime oma arendamistega ja lõpetasime juba ilusasti sügishooaja alguseks oma arendused ära ja olime valmis seda rakendama," rääkis ta.

Istungisaali kaugtöövõimalus suuri tehnilisi muutusi kaasa ei toonud. Kaugosalusega istungil olid siiski mõned muudatused, näiteks käemärgi kuvamine protseduuriliste küsimuste puhul.

"Ta lihtsalt vajutab sinise käe nuppu, millega ta pannakse järjekorda. Ja seda järjekorda kõik näevad nii kodudest kui ka saalist," selgitas Saks.

EKRE fraktsiooni liige Mart Helme tegi ettepaneku, et kaugistungid võiksid olla lubatud vaid siis, kui valitsuse poolt on välja kuulutatud eriolukord.

Reformierakonna fraktsioon nõudis kolmapäevasel istungil, et neljapäeval toimuks kaugistung, kuid keeldus ütlemast, miks mõni nende liige ei saa osaleda.

Pärast pikka arutelu pani istungit juhatanud Helir-Valdor Seeder ettepaneku suure saali hääletusele ja see leidis toetuse.

Kaja Kallas põhjendas oma ettepanekut sellega, et esmaspäeval oli kaks komisjoni koos ja oht on endiselt üleval. Lisaks on tema sõnul suures saalis rahvasaadikud üksteise kõrval tihedasti, seega on vaja kaugtööle minna.

Varem ei ole riigikogu kaugistungit kasutanud, vastav platvorm töötati välja tänavu suvel. 

Kui riigikogu täiskogu 11. jaanuaril jälle kokku tuleb, siis peaksid istungid jätkuma tavapärases vormis. Samas pole välistatud ka see, et koroonaviiruse leviku tõttu tulevad taas ka kaugtööistungid.

Siim Kallas ütles, et riigikogu juhatusel on vaja arutada, mismoodi kaugtööistungite tööd saaks paremini korraldada.

"Kui te nüüd natukene mõtlete, kui keeruline on see projekt ja kui palju on selles projektis poliitiliselt tundlikke elemente - võimalus hääletada, kuidas osaleda ja kuidas endast märku anda -, siis need on vaja kõik ära siluda," ütles Kallas.

Jõuluvana külastus

Kell 10.45 saabus riigikogu saali jõuluvana. Esimese kingi andis jõulumees Keskerakonnale. Kingiks oli tuulekell ja mandalate joonistamise raamat. Kingituse lunastas Viktor Vassiljev koroonaviiruse ja poliitilise olukorra teemalise luuletusega.

Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale kinkis jõulutaat liivakella ja Aliase mängu.

EKRE aseesimehe Mart Helme ettepanekul peaks jõuluvana kirjutama põhiseadusesse. Kõik EKRE fraktsiooni liikmed said kingiks hallid villased sokid, mis sümboliseerivad "rahu ja veidi päikest".

Reformierakonna eest lunastas kingi välja Madis Milling, kes luges ette referendumiteemalise luuletuse. Kingiks sai fraktsioon vahendi ummistuste likvideerimiseks ja raamatu laululindudest, sest Reformierakonnal on alati paar häält puudu.

Isamaa fraktsioon sai kingiks madratsi, mille vahele saab panna pensionireformiga vabanenud raha.

Riigikogu juhatusele kinkis jõuluvana videokaameraga beebimonitori, et saaks näiteks kaugtööd teha.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Anne Raiste, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: