SVT: Eesti, Soome ja Rootsi toetavad uusi sukeldumisi Estonia juurde

Parvlaev Estonia Tallinnas kai ääres
Parvlaev Estonia Tallinnas kai ääres Autor/allikas: SCANPIX/Eesti Meedia/Ly Menov

Eesti, Rootsi ja Soome ohutusjuurdluse asutused on koos jõudnud seisukohale, et parvlaev Estonia hukkumise uurimiseks tuleb korraldada vraki juurde uusi sukeldumisi, teatas Rootsi avalikõiguslik ringhääling SVT.

Muu hulgas oleks eesmärgiks välja selgitada, kuidas on tekkinud hiljutises Discovery telesarjas näidatud augud ja rebendid laevakeres.

SVT andmeil kavatseb Rootsi ohutusjuurdluskeskus reedel valitsuselt paluda Rootsi hauarahuseaduse muutmist, et sukeldumine oleks võimalik.

Estonia uppus 28. septembril 1994. 1997. aastal avaldatud uurimisraporti järgi oli 852 inimest märga hauda viinud laevaõnnetuse põhjus vöörivisiiri purunemine.

Eesti, Rootsi ja Soome ohutusjuurdluse asutused alustasid ühishinnangu koostamist seoses parvlaeva Estonia huku kohta ilmnenud uue infoga novembris.

Samuti on alanud kolme riigi konsultatsioonid uut põhjalikku uurimist praegu takistava hauarahulepingu muutmiseks.

Eesti valitsus otsustas seni dokumenteerimata asjaolude uurimist alustada 1. oktoobril, pärast Discovery dokumentaalfilmi andmete avaldamist ning tegi 6. oktoobril Soomele ja Rootsile ettepaneku koostööks täiendava uurimise osas.

Valitsuse 6. oktoobri otsuses tuuakse ära ka täiendavate asjaolude uurimise suunad, rõhutatakse vajadust jälgida, et uute asjaolude uurimine oleks sõltumatu, läbipaistev ja usaldusväärne ning et kaasatud ja informeeritud oleksid lähedaste esindajad Eestis.

Uurimise ajaraam on seotud õiguslike küsimuste lahendamisega, mida tuleb teha kooskõlas Soome ja Rootsiga.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: