Euroopa Liidu riigid alustasid koroona vastu vaktsineerimist
Euroopa Liidu riigid alustasid pühapäeval ametlikult 450 miljoni elaniku COVID-19 vastu vaktsineermist, lootes nii koroonaviiruse pandeemiast jagu saada.
Esimesena saavad riikides vaktsiinisüsti tervishoiutöötajad ja nende kõige kaitsetumad hoolealused.
Saksa ravimifirma BioNTechi ja USA Pfizeri koroonavaktsiini esimesed saadetised jõudsid EL-i riikidesse reedel.
EL on üks maailma suurimaid ja enim kannatada saanud koroonakoldeid. Viirus on räsinud tublisti Itaaliat ja Hispaaniat. Mitmed teised riigid, nagu näiteks Tšehhi, tulid kevadise nakkuslainega hästi toime, kuid sügisene puhang on viinud nende haiglasüsteemi kokkukukkumise äärele.
EL-i 27 liikmesriigis on registreeritud kokku vähemalt 16 miljonit nakkusjuhtu ja surnud on üle 336 000 patsiendi.
Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen avaldas laupäeva õhtul vaktsiineerimise algust tähistava video, nimetades protsessi "liigutavaks üksmeelehetkeks".
Today, we start turning the page on a difficult year. The #COVID19 vaccine has been delivered to all EU countries.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) December 26, 2020
Vaccination will begin tomorrow across the EU.
The #EUvaccinationdays are a touching moment of unity. Vaccination is the lasting way out of the pandemic. pic.twitter.com/pYOj5vS2gV
Mõni liikmesriik alustas vaktsineerimisega siiski teistest varem.
Saksamaa hakkas pihta laupäeval vaid mõni tund pärast esimese vaktsiinipartii saabumist. Esimesena sai Pfizer-BioNTechi vaktsiini süsti Kirde-Saksamaal Halberstadtis asuva hooldekodu 101-aastane elanik Edith Kwoizalla.
Lisaks Saksamaale alustasid laupäeval vaktsineerimisega ka Ungari ja Slovakkia.
Ilmselt ei taha sakslased jääda maha USA-st, Suurbritanniast ja Kanadast, kus vaktsineerimist alustati mitu nädalat varem.
USA haiguste kontrolli ja ennetamise keskus (CDC) teatas laupäeval, et Ameerika Ühendriikides on koroonaviiruse vastu vaktsineeritud juba rohkem kui 1,9 miljonit inimest.
Iga Euroopa Liidu riik saab ise otsustada, keda esimesena vaktsineerida. Hispaanias, Prantsusmaal ja Saksamaal on nendeks valitud eakad ja hooldekodude elanikud.
Itaalias, kus koroonaviirus on nõudnud rohkem kui 71 000 inimese elu, saab esimese vaktsiinisüsti Rooma Spallanzani haigla õde.
Ka Poola seab esikohale arstide, õdede ja teiste viirusevastase võitluse eesliinitöötajate vaktsineerimise. Kevadisest koroonalainest suhteliselt kergelt pääsenud Poolas on sügisene laine toonud kaasa palju nakatumisi ja surmajuhtumeid.
Leidub ka riike, kus vaktsiini propageerimiseks elanikkonnas tehakse esimesed süstid kõrgetele poliitikutele. Slovakkias vaktsineeritakse esimeste hulgas 47-aastast presidenti Zuzana Čaputova, Bulgaarias on valitud välja tervishoiuminister Kostadin Angelov.
Euroopa Ravimiamet koguneb 6. jaanuaril, et kaaluda teisele koroonavaktsiinile kasutusloa andmist. Selleks on Moderna vaktsiin, mille USA on juba heaks kiitnud.
Toimetaja: Mait Ots
Allikas: AP-BNS